14 sendika birleşti: Öğretmenler iş bırakıyor

Eğitim sendikaları, 19 Kasım’da düzenlenecek Meslek Basamakları Sınavı’na karşı birleşti. Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun kaldırılmasını isteyen Eğitim-İş, Eğitim-Sen, Hürriyetçi Eğitim Sen, Teç Sen, Anadolu Eğitim Sen, Özgür Eğitim Sen, Eğitim Hak Sen, Eksen Eğitim Sen, Ülkü Eğitim Sen, Eğitim Kelam Sen, Eğitimde Birlik Sen, Eşit Haklar Sendikası, Töb-Sen ve Manisiz Eğitim Sen’den oluşan 14 öğretmen sendikası, 2 Kasım’da iş bırakacak.

Sendikaların İstanbul’daki iş bırakma program belirli oldu. Buna nazaran sendikalar yarın saat 12.00’da Cemberlitaş Meydanında buluşacak. 12.30’da ise İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapılacak.

‘EŞİTSİZLİĞİ DERİNLEŞTİRİYOR’

Sendikalar, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştırdığını, ekonomik sıkıntılarına tahlil üretmediğini, eşit işe eşit fiyat unsurunu ortadan kaldırıldığını, öğretmenler ortasındaki ayrımcılığı ve eşitsizliği derinleştirdiğine vurgu yapıyor.

Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) düzenlemesine yönelik ağır yansılara karşın, MEB ısrarla somut bir adım atmadığına belirtilen ortak bildiride, “Yıllardır ekonomik, toplumsal ve özlük haklarımıza ve geleceğimize yönelik taleplerimiz görmezden gelinmekte, insanca hayat ve insan onuruna yakışır fiyat taleplerimiz yok sayılıyor” sözlerine yer verildi.

’15 SENDİKA AKSİYONA KATILACAK’

Eğitim Sen İstanbul 2 Nolu Şube Lideri Çayan Çalık, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun Meclisten geçmeden evvel itirazlarını lisana getirdiğini lakin buna karşın kanunun Meclisten geçtiğini söyledi. Çalık, yarın okullarda yapılacak iş bırakma hareketleri hakkında şu bilgiyi verdi: “İlk etapta 14 sendika iş bırakacaktı. Artık iki sendika daha aksiyona katılacak. İştiraki yüksek bir iş bırakma hareketi olacak. Bugün bir öğretmenin en temel sorunu fakirleşme ve geçinememedir. Bu meseleleri görmeyip meslek basamakları ismi altında ek bir fiyat ödemesi yaparak öğretmenler ortasında ayrımı kabul etmek mümkün değil. Bugün vazifeye başlayan bir öğretmen, İstanbul başta olmak üzere birçok vilayette almış olduğu maaş tutacağı konut kirası karşılamıyor. Sıkıntımız budur.”

‘700 BİN KİŞİ İŞ BIRAKACAK’

İş yerlerinde iş bırakma imkanları yüksek olacağını beklediklerini söyleyen Çalık, “Bizim mesleğimize dönük çok önemli akınlar kelam konusu. Bugün itibariyle 14 sendikanın ortak taleplerle alana iniyor olması tarihi değerdedir. Gezmiş olduğum okullarda, alanda yapmış olduğum gözlemlerde bu harekete yüzde 60’lık bir iştirak olacağını düşünüyorum. Bu yaklaşık yüzde 700 bin kişi demek” dedi.

Öğretmenlerin temel haklarını, ekonomik taleplerini ve iş garantisi başta olmak üzere toplumsal, demokratik ve özlük haklarını teminata alan yeni bir meslek kanunu hazırlanmasını isteyen sendikaların ortak talepleri şöyle:

?19 Kasım tarihinde gerçekleşecek meslek imtihanının derhal iptal edilmesi,

?Eğitim öğretim yılına hazırlık ödeneğinin ayrım gözetmeksizin tüm eğitim çalışanlarına bir maaş meblağında ödenmesi,

?Tüm eğitim çalışanlarına yoksulluk sonunun üzerinde bir fiyat artışı sağlanmasına ait düzenleme yapılması,

?Kamuda mülakat uygulamasına son verilmesi,

?Tüm eğitim çalışanlarına toplumsal devlet prensibi gereği ayrım yapılmaksızın; giysi, ulaşım, barınma, beslenme, yakıt, kira yardımı yapılması ve aile çocuk yardımı fiyatlarının uygunlaştırılması,

?Vergi dilimi adaletsizliğine son verilmesi,

?Öğrencilerin en temel hakkı olan eğitim, barınma ve beslenme haklarının, toplumsal devlet anlayışıyla devlet teminatına alınması ve kamusal eğitim sağlanması.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir