‘2 bin liranın altındaki tüm borçların silinmeyeceği ortaya çıktı’

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘müjde’ olarak duyurduğu’2 bin liranın altındaki tüm borçların silineceği’ tarafındaki açıklamanın tüm borçları kapsamadığını açıkladı.

ANKA’nın aktardığına nazaran; CHP’li Gürer yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2 bin liranın altındaki tüm borçların silineceğini söylemişti. Fakat geçtiğimiz günlerde Komisyon’da görülüp Meclis’e gelecek olan kanun teklifinde durumun o denli olmadığı görüldü. Zira 2 bin liranın altında kamunun dışındaki borçlar, onunla ilgili şirketlerin inisiyatifine bırakıldı. Şayet şirketler borçları silerse silecek, silmezse silmediği için de icra devam edecek. 9 milyona yakın insan umutlanmıştı fakat Cumhurbaşkanı’nın söz ettiği biçimde değil de özel şirketlerin inisiyatifine bırakılan bir uygulamaya gidildi. Böylelikle 2 bin liranın altındaki tüm borçların silinmeyeceği de açığa çıktı” dedi.

“Vatandaşların vadesinde ödeyemediği için bankalar tarafından verilen icra takibindeki borçlar ise 30 milyarı aştı. Vatandaşların varlık idaresi şirketlerine, TOKİ’ye 60 milyar lirayı bulan borçları oluştu. İcra dairelerinde derdest bulunan belge sayısı 24 milyona dayandı” diyen Gürer, “İcra sonucunda doğal olarak aracı, traktörü, motosikleti de icra yoluyla elinden alınıyor. Ekonomik krizin yansıması her yere yansıyor. Türkiye’nin her yerinde yediemin depoları doldu taştı, yer kalmadı” değerlendirmesinde bulundu.

Gürer’in açıklamaları şu halde:

“Vatandaşların bu borcunun 1 trilyon 12 milyar lirası ferdî (konut, araba, ihtiyaç) kredilerinden, 354 milyar lirası da kredi kartı borç bakiyelerinden kaynaklanıyor. Son hafta tüketici kredilerinde 9 milyar liralık, kredi kartı borçlarında ise 6,5 milyar liralık artış oldu. Vatandaşların vadesinde ödeyemediği için bankalar tarafından icraya verilen ve şimdi varlık idare şirketlerin devretmedikleri takipteki borçları ise 30 milyar lira oldu. Bankaların takipteki bu borçlarını düşük bir bedel karşılığında varlık idare şirketlerine devrediyor olmaları, bu sayısı olduğundan daha düşük gösteriyor. Vatandaşların varlık idare şirketlerine 32,9 milyar, TOKİ’ye ise 27 milyar lira borcu bulunuyor. Vatandaşların, bankalara, finansman şirketlerine, varlık idare şirketlerine ve TOKİ’ye olan (tahsili gecikmiş borçlar da dahil) toplam borcu 1 trilyon 433 milyar lira seviyesinde seyrediyor. Vatandaşların bankalara olan borcunda yıl başından bu yana 347 milyar liralık, toplam borçlarında ise 349 milyar liralık artış yaşandı. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir