3 kişinin öldüğü Pendik’teki otel yangının nedeni belli oldu

İstanbul Pendik’te 3 kişinin öldüğü oteldeki yangının ön raporu hazırlandı.

Doğu Mahallesi’nde 24 Mart Cuma Günü çkan yangında 2 kişi hayatını kaybetmişti. Yangında 3 kişi de yaralanarak hastanede tedavi altına alınmıştı. Hastanede tedavi altında bulunan Tuğba Üstündağ yapılan bütün müdahalelere karşın kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Yangında hayatını kaybedenlerin isimleri Tuğba Üstündağ, İbrahim Duran ve Feyzullah Canyetim olarak açıklandı.

YANGININ NEDENİ BELİRLİ OLDU

Yangın sonrasında başlatılan soruşturma kapsamında ön rapor hazırlandı. Hazırlanan ön raporda ise yangının otelin, bodrum katında bulunan bir elektrikli sobanın kumaşı tutuşturmasından ötürü meydana geldiği ortaya çıktı.

Ayrıca otelin doğalgaz tesisatının da olmadığı raporda yer alırken, otelin ruhsatının da olmadığı öğrenildi.

ŞÜPHELİLER ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Yangınla ilgili yürütülen soruşturmada, şirket ortağı C.S. ve otel işletmecileri H.S., M.S., S.S. ve otel çalışanı A.A. gözaltına alındı. Şüpheliler emniyetteki süreçlerinin akabinde “taksirle vefata sebebiyet verme” ve “Mühür bozma” kabahatlerinden adliyeye sevk edildi.

Yapılan çalışmalar sonucunda 1 kuşkulu daha yakalanarak adliyeye sevk edildi.

SAVCI TUTUKLAMA TALEP ETTİ, HAKİM HÜR BIRAKTI

Anadolu Adalet Sarayı’na getirilen şüpheliler Cihan Şah, Murat Şah, Ayşe Arslanşen, Hatip Şah, Serkan Şah ve Yakup Tayfur savcılıkta söz verdi.

Savcılık sözlerinin akabinde Cihan Şah ve Murat Şah tutuklama talebiyle, Ayşe Arslanşen, Hatip Şah, Serkan Şah ve Yakup Tayfur isimli denetim koşuluyla sulh ceza hakimliğine sevk edildi.

Hakim karşısına çıkan 6 şüpheliden Cihan Şah ve Murat Şah konut mahpusu ve yurt dışı çıkış yasağı uygulanarak hür bırakılırken, öteki 4 kuşkulu ise yurt dışı çıkış yasağı ve karakola giderek imza atma biçimindeki isimli denetim koşuluyla özgür bırakıldı.

“OLAYDA İHMALİMİN OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM”

Şüpheli Cihan Şah hakimlikteki sorgusunda, “Benim yangınla ilgili rastgele bir ilgim yoktur. Cezaevindeyken tüm yetkilerimi kardeşim Murat Şah’a devrettim. Cezaevinden çıktıktan sonra ruhsal meseleler nedeniyle bu işlerle hiç ilgilenmedim. Yangın anında da olay yerinde değildim. Olayda ihmalimin olduğunu düşünmüyorum. Suçlamayı mutlaka kabul etmiyorum. Tutuksuz yargılanmayı talep ederim.” dedi.

Şüpheli Murat Şah ise, “Cihan ağabeyim cezaevinde olduğu için bu sürecin devam etmesi gerekiyordu. O yüzden ağabeyim oteli bana devretti. Bu zaman süreci geçen sene Ocak sonu yahut Şubat ortasında gerçekleşti diye hatırlıyorum. Yangın günü ablamlardaydım. Ablamın haber vermesi üzerine olay yerine gittim. Otelde o gece sorumlu olarak Ayşe Arslanşen bulunuyordu. Yangınla ilgili olarak bana elektrikli sobadan kaynaklı olabileceğini söyledi. İhmalim ve kusurum olduğunu düşünmüyorum. Ben de mağdur oldum. Tutuksuz yargılanmayı talep ediyorum” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir