5 yaş, zorunlu eğitim kapsamına alınıyor

Cumhurbaşkanlığı’nın 2023 Yılı Programı’na nazaran erken çocukluk eğitiminde 5 yaş zarurî eğitim kapsamına alınacak. Bu kapsamda esnek vakitli ve alternatif erken çocukluk eğitim modelleri oluşturulacak.

NTV’nin haberine göre mesleksel ve teknik ortaöğretimde eğitim ortamlarının geliştirilmesi emeliyle 6 farklı eğitim yapısı için proje hazırlanacak. Afet riski taşıyan 1500 eğitim binası güçlendirilecek. 1003 öğrenci pansiyonunda mevcut kapalı alanlar güzelleştirilecek, atölye, bilgisayar sınıfı üzere faaliyetler için yeni alanlar oluşturulacak.

KAPALI OLAN KÖY OKULLARI YİNE AÇILACAK

Bilim ve Sanat Eğitim Merkezleri bünyesinde 117 yeni anaokulu açılacak. Coğrafik ve iklim kaideleri bakımından öğrencilerin taşınmasında zahmet çekilen yerlerde kapalı durumda bulunan köy okulları da eğitim-öğretime açılacak.

Dijital hünerlerin artırılmasına katkı sağlanması maksadıyla öğretmenler için 21 çevrim içi eğitim paketi Öğretmen Bilişim Ağı Platformunda yayımlanacak, AYRIYETEN 20 yüz yüze eğitim düzenlenecek. Yabancı lisan eğitimine ait malzemeler zenginleştirilecek, dinleme, konuşma, okuma ve yazma alanlarındaki hünerlerin tümünü ölçmeye yönelik sistem geliştirilecektir. İngilizce lisanını öğrenmek ve pekiştirmek için web ve taşınabilir uygulaması hazırlanacak.

Özel eğitime ihtiyaç duyan bireylerin eğitim hizmetlerinden yararlanabilmeleri için beşeri ve fiziki imkânlar güçlendirilecek. Özel eğitim uygulama okullarına beş standart uygulama meskeni, 20 marifet uygulama alanı, özel eğitim meslek okullarına ise 20 meslek edinme atölyesi kurulacak. Öğretmen ve okul yöneticilerinin mesleksel gelişimleri için yeni yaklaşımlar çerçevesinde 200 bin yönetici ve öğretmene eğitim verilecek. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir