ABD Ticaret Bakanlığı ile Google anlaştı: Çip üretecekler

ABD Ticaret Bakanlığı, araştırmacıların yeni nanoteknoloji ve yarı iletken aygıtlarda kullanabilecekleri çipler üretmek için Google ile ortak bir araştırma ve geliştirme muahedesine varıldığını duyurdu.

Anlaşma, Ticaret Bakanlığı’na bağlı Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST) ile Google ortasında imzalandı. Bakanlık Salı günü yaptığı açıklamada, yongaların yarı iletken şirketi SkyWater Technology’nin saf silikon dökümhanesinde üretileceği belirtildi.

Reuters’ın haberine nazaran muahedeye nazaran Google, tesisin birinci suram maliyetini ödeyecek ve birinci üretimin başlaması için masrafları sübvanse edecek. NIST ise üniversite araştırma ortaklarıyla birlikte çipler için devre tasarlayacak.

’40 kadar farklı çip tasarlanacak’

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “NIST, farklı uygulamalar için optimize edilmiş 40 kadar farklı çip tasarlamayı bekliyor. Çip dizaynları açık kaynak olacağından, araştırmacılar yeni fikirleri kısıtlama olmaksızın takip edebilecek ve data ve aygıt dizaynlarını özgürce paylaşabilecekler” dedi.

Açıklamaya nazaran, çip dizaynlarına katkıda bulunan araştırma ortakları ortasında Michigan Üniversitesi, Maryland Üniversitesi, George Washington Üniversitesi, Brown Üniversitesi ve Carnegie Mellon Üniversitesi yer alıyor. Muahedenin finansal ayrıntıları şimdi açıklanmadı.

Biden idaresinin Çip ve Bilim Yasası yakın vakitte Kongre tarafından kabul edildi ve maddeleşti. Yeni yasa, tedarik zincirindeki gecikmelere deva olarak yarı iletkenlerin yerli üretimini süratli bir formda başlatmayı amaçlayan finansmana yetki veriyor. Bir dizi şirket bu kanunla ABD yarı iletken üretimi ve araştırması için yaklaşık 52 milyar dolarlık devlet sübvansiyonundan yararlanabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir