ABD’deki göçmen faciasında ölü sayısı 53’e çıktı

ABD Göç ve Gümrük Koruma Dairesi’nin (ICE) yaptığı açıklamada, Teksas’ın San Antonio kentinde terk edilmiş kamyonda hayatını kaybedenlere iki göçmenin daha eklenerek toplam can kaybının 53’e ulaştığı belirtildi.

ICE Halkla Münasebetler Ofisi Sözcüsü Tanya Roman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kamyondan sağ çıkan 11 kişinin hastanede tedavilerinin devam ettiğini bildirdi.

Olay yerine gelen kimi ABD’li vatandaşlar, kamyonun terk edildiği alanı mum ve çiçeklerle donatırken çok sıcakta susuzluktan öldüğü öngörülen göçmenlerin anısına tıpkı yere plastik şişelerin içinde içme suyu bıraktı.

Ayrıca, San Antonio Travis Park’ta ilerleyen saatlerde kamyon kasasında hayatını kaybeden göçmenler nedeniyle protesto düzenleneceği bilgisi paylaşıldı.

Twitter’da “Göçmenler Önemlidir” manasında #MigrantsMatter etiketiyle duyurulan protesto gösterisinde, “yapısal siyaset değişikliği, fonların derhal tekrar tahsisi ve şeffaflık” üzere taleplerin gündeme getirileceği kaydedildi.

Terk edilmiş kamyonda 50 göçmenin cesedi bulunmuştu

Yerel yetkililer, pazartesi günü San Antonio’da terk edilmiş bir kamyonda 50 göçmenin cesedinin bulunduğunu, 4’ü çocuk 16 kişinin ise hastaneye kaldırıldığını duyurmuştu.

Kamyondaki göçmenlerin yasa dışı yollardan ABD’ye geçmeye çalıştığı belirtilmişti.

Meksika Devlet Lideri Andres Manuel Lopez Obrador, göçmenlerin 22’sinin Meksika vatandaşı, 7’sinin Guatemala, 2’sinin ise Honduras’tan olduğunu açıklamış, öteki 19 kişinin kimliğine ait bir açıklama yapmamıştı.

San Antonio Polis Şefi William McManus ise terk edilen kamyona ait 3 kişinin gözaltına alındığını duyurmuş, hayatını kaybeden göçmen sayısı dün 51’e yükselmişti.

Başkan Joe Biden vefatları “korkunç ve yürek parçalayıcı” olarak nitelendirerek, trajedinin “çok fazla saf vefata yol açan milyarlarca dolarlık kaçakçılık sanayisinin peşine düşme muhtaçlığının altını çizdiğini” söylemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir