ABD’den Suudi Arabistan’a tepki: Rusya’nın tarafını tutuyorlar

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Suudi Arabistan ortasında OPEC+ tansiyonu tırmanıyor. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile Rusya’nın da ortalarında bulunduğu OPEC üyesi olmayan üreticileri kapsayan OPEC+, 5 Ekim’deki toplantısında petrol üretimini azaltma kararı almış, ABD sert reaksiyon göstererek Suudi Arabistan ile bağlantıları gözden geçireceğini açıklamıştı. Beyaz Saray, Suudi Arabistan’ı Rusya’nın çıkarlarını desteklemekle suçluyor ve kararın ekonomik değil politik olduğunu savunuyor.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik İrtibat Yöneticisi John Kirby, bahse ait bugün yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ı memleketler arası çatışma ortamında Rusya’nın tarafını tutmakla suçladı, “Bu karar Rusya’nın gelirini artıracak ve yaptırımların tesirini azaltacaktır. Bu yanlış bir yön” tabirlerini kullandı. Kirby, “Suudi Dışişleri Bakanlığı mevzuyu saptırmaya çalışabilir fakat gerçekler kolay. Dünya Rus saldırısına karşı Ukrayna’nın gerisinde toplanıyor” dedi ve öteki OPEC+ üyelerinin Suudi Arabistan’ının istikametini desteklemeye zorlandığını tez etti.

BİDENE ÜZERİNDE “ARA SEÇİM” BASKISI

Kirby’nin çıkışı bugün Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklama sonrasında geldi. Açıklamada, Kasım ayından itibaren günlük petrol üretiminin 2 milyon varil azaltılması kararının, “ekonomik olmadığına yönelik” suçlamalar reddedilmiş ve kararın “bütünüyle ekonomik” olduğu savunulmuştu. Açıklamada, toplantı öncesinde ABD’nin petrol üretimini azaltma kararının bir ay ertelenmesi talebinde bulunduğuna da yer verildi.

OPEC+’nın kelam konusu kararının, ABD’de 8 Kasım’da yapılacak Kongre orta seçimleri öncesinde petrol fiyatlarının artmasına neden olarak Amerikalı seçmenlerin davranışını etkileyebileceği belirtiliyor. Ülkedeki yüksek enflasyonun Biden’a olan dayanağı olumsuz etkilediği ve Demokrat Parti’nin Kongre seçimlerindeki talihini sekteye uğrattığı kaydediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir