ABD’den yeni nesil bombardıman uçağı

ABD yüksek teknoloji eseri yeni bombardıman uçağı B-21 Raider’ın (Akıncı) tanıtımını yaptı. B-21’nin üreticisi Northrop Grumman’ın California’daki tesislerinde düzenlenen merasime, ABD’li üst seviye isimler katıldı.

RADARLARA YAKALANMAYACAK

Eski bombardıman uçaklarının hava gösterisi ve ulusal marşın okunması sonrasında ışık oyunları ortasında hangarda bekleyen uçağın üzerindeki örtü kaldırıldı. ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin merasimde yaptığı konuşmada uçak için, “Amerika’nın yaratıcılık ve yenilikçilik konusundaki kalıcı avantajlarının bir kanıtıdır” dedi. Uçağın birçok özelliği bâtın tutulmaya çalışılırken, Austin, uzun menzilli bombardıman uçaklarından daha aktif olacağını belirterek tıpkı F-22 ve F-35 uçaklarındaki hayalet teknoloji özellikleri nedeniyle uçağın radarlara yakalanmasının sıkıntı olduğunu söyledi ve “En sofistike hava savunma sistemleri bile B-21’leri tespit etmede zorlanacak” diye konuştu.

YENİ SİLAHLARA AÇIK

‘Açık sistem inşasına’ne nazaran uçağın tasarlandığını belirten ABD Savunma Bakanı, bu sayede uçağa şimdi geliştirilmemiş silah sistemlerinin de gelecekte uyarlanabileceğini belirtti. Birinci uçuşunu 2023’te yapması beklenen B-21 Raider’ın gelecekte ABD hava kuvvetlerinin bombardıman uçaklarının omurgasını oluşturması bekleniyor. ABD hava kuvvetleri, şimdilik adeti 700 milyon dolara mal olan uçaklardan 100 adet sipariş vermeye hazırlanıyor. Uçağın mürettebatsız uçabilecek halde tasarlandığı da tez edilirken bu hususta resmi bir açıklama yapılmadı. Bloomberg’e nazaran, B-1 ve B-2 bombardıman uçaklarının yerini alacak olan filonun geliştirilmesi, satın alınması ve 30 yıl boyunca işletilmesinin 203 milyar dolara mal olacağı iddia ediliyor.

NOSTALJİK İSİMLENDİRME

Uçağın Raider, yani ‘Akıncı’ ismi ise 1941 yılında Japonya’nın Pearl Harbor’a sürpriz baskını sonrasında Japonya anakarasına yapılan birinci Amerikan saldırısından geliyor. Amerikalı yarbay James Doolittle liderliğinde bombardıman uçakları Pasifik’teki bir uçakgemisinden havalandıktan sonra Tokyo’ya atak düzenlemişti. Amerikalı havacılar, ABD tarihine ‘Doolittle Raiders’ olarak geçmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir