ABD’li bakandan ‘Küresel Mali Kriz’ uyarısı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, CNN televizyonuna verdiği röportajda, iktisada ait değerlendirmelerde bulundu.

ABD’de federal hükümetin 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşmasına ait Yellen, ABD Hazine Bakanlığının harika tedbirleri uygulamaya başladığını, bu tedbirlerin haziran ayının başına kadar süreceğini fakat tekrar de bunun bir garantisi olmadığını söyledi.

Yellen, ABD’nin 1789’dan bu yana tüm mali yükümlülüklerini yerine getiren bir ülke olduğunu vurgulayarak, ABD hükümetinin borçlarını her vakit ödeyebileceğine olan inancın global finansal sistemin temelini oluşturduğunu, ABD Hazine tahvillerinin “en güvenli” varlıklar olduğunu söz etti.

ABD’nin mümkün bir temerrüde düşmesinin sonuçlarını kıymetlendiren Yellen, “Şüphesiz ABD iktisadında bir resesyona neden olur ve global bir mali krize neden olabilir. Doların rezerv para ünitesi rolünü katiyetle baltalayacaktır.” dedi.

Yellen, borç limitinin yükseltilmesinin üzerinde “müzakere edilemeyecek ya da pazarlık yapılamayacak” bir mevzu olduğunu belirterek, “Amerika, vadesi gelen tüm faturaları vaktinde ödeyen emniyetli bir borçlu olmalı ve Kongre bunu yapmanın bir yolunu bulmalı. Geçmişte daima bu türlü olmuştur.” diye konuştu.

“ENFLASYON KONUSUNDA ÇOK YETERLİ BİR İLERLEME GÖRDÜK”

Ülkedeki yüksek enflasyona da değinen Yellen, enflasyonla gayrette kaydettikleri ilerlemenin kendisini cesaretlendirdiğini lisana getirdi.

Yellen, “Bence ABD’de enflasyon konusunda nitekim çok uygun bir ilerleme gördük.” dedi.

Enflasyonun hane halkları için bir telaş olmaya devam ettiğini belirten Yellen, lakin enflasyonu yükselten tedarik zinciri darboğazlarının çözüldüğünü söyledi.

Yellen, ABD Merkez Bankasının (Fed) bağımsız olduğunu ve siyasetleri konusunda yorum yapamayacağını vurgulayarak, “Bence güçlü bir iş gücü piyasasını sürdürmek ve tıpkı vakitte enflasyonun düşmeye devam etmesini sağlamak için gerekli olduğunu düşündüklerini yapmaya çalışıyorlar.” dedi.

Çin’in dış ticaret ve memleketler arası ekonomik bağlardan sorumlu Başbakan Yardımcısı Liu Hı ile bu hafta yaptıkları görüşmeyi de kıymetlendiren Yellen, dünyanın en değerli iki iktisadının iklim değişikliği de dahil olmak üzere global kıymete sahip hususlarda işbirliği yapma sorumluluğu olduğunu kaydetti. Yellen, “Küresel zorlukların üstesinden gelmek için birlikte çalışma konusundaki işbirliğimizi ve kararlılığımızı görüştük.” diye konuştu.

BIDEN TEMSİLCİLER MECLİSİ LİDERİ İLE BORÇ LİMİTİNİ GÖRÜŞECEK

Öte yandan ABD Lideri Joe Biden’ın, federal hükümetin 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşması üzerine Temsilciler Meclisi Lideri Cumhuriyetçi Kevin McCarthy ile bu mevzuyu görüşeceği öğrenildi.

Göreve başlamasının ikinci yıl dönümünde Belediye Liderleri Konferansı Kış Toplantısı’na katılan belediye liderlerini Beyaz Saray’da ağırlayan Biden, burada yaptığı konuşmada ABD iktisadını güzelleştirmek için attıkları adımları anlatarak, iki yıllık idaresi sürecinde daha fazla Amerikalıya istihdam sağlamayı başardıklarını söz etti.

Cumhuriyetçilerin federal hükümetin toplumsal güvenlik ve sıhhat alanındaki harcamaların kısılmasına yönelik davetlerine karşın bu harcamaların vatandaşın faydasına olduğunu savunan Biden, bu mevzuyu ele almak için yakın vakitte Temsilciler Meclisi Lideri McCarthy ile görüşeceğini ve bu bahse “Birliğin Durumu” konuşmasında da değineceğini duyurdu.

Başkan Biden, Borç limiti ile başa çıkılamazsa ve temerrüde düşülürse “finansal olarak şimdiye kadar yaşanan her şeyi aşan bir felaketle” karşı karşıya kalınabileceği ihtarını yaptı.

Diğer taraftan McCarthy de, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Biden’la görüşmeye hazır olduğunu belirterek, şu tabirleri kullandı:

“Başkan Biden: Sorumsuzca yapılan hükümet harcamalarını ele almak için sorumlu bir borç limiti artışını görüşmek üzere yaptığınız daveti kabul ediyorum. Buluşmamızı dört gözle bekliyorum.”

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, daha evvel tekraren borç limiti konusunda tavırlarının net olduğunu ve bu mevzuda müzakere etmeyeceklerini, Kongre’nin borç limitini artırmak için şartsız kaideyiz harekete geçmesi gerektiğini tabir etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir