Ahmet Taşgetiren: Halifeye biat etmeyenler ne oluyor?

Karar gazetesi müellifi Ahmet Taşgetiren, AKP Genel Lideri ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan‘ın danışmanlarından Mariam Kavakçı‘nın “Halifemiz” paylaşımını yaptığını, Ahmet Davutoğlu‘nun afişinin üstüne “hain” yazdığını belirterek, “Söz konusu hanımefendinin paylaştığı bildiriler aslında kendi içinde derin bir çelişkiyi taşıyor. Ne yapmış? Tayyip Bey’i “halifemiz” diye takdim ederken, Tayyip Bey’le birlikte uzunca mühlet yol yürümüş, Tayyip Bey’in yönlendirmesi ile Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olmuş, “islâmî hüviyeti” çok net bilinen Ahmet Davutoğlu’nun üzerini çizmiş.

Ne oldu artık? Halifemiz açısından Ahmet Davutoğlu ne oluyor? Halifeye biat etmeyenler ne oluyor? Yarın seçimlerde halkın iradesi Tayyip Bey’den diğeri üzerinde toplanırsa halifelik ne oluyor? Öteki İslam toplumlarının “Halifemiz” diye tanımladıkları kişilikler varsa onlarla bizim halifemizin pozisyonu ne oluyor?” tabirlerini kullandı.

Erdoğan’a yönelik “Halifelik” tanımlamasının muhafazakâr toplum kesitlerinde oluşan aidiyet aşınmasını tamir gayesi taşıdığının düşünülebileceğini belirten Taşgetiren, “Tayyip Beyefendi, öncelikle kendisine 20 yıllık bir icraat imkanı sunan Türkiye’de insan sermayesini en yüksek donanıma kavuşturmalıydı. Türkiye, yıldız ülke haline gelmeliydi. Bu hem İslam ülkeleri için hem tüm dünya için dikkat cazibeli bir örneklik oluştururdu.

Bugün ülkemizden -ve olağan İslam ülkelerinden- Batı’ya hakikat “Beyin göçü” gündemi var. Eğitim sorun, iktisat sorun, hukuk sorun, toplumsal barış sorun, siyasi ahlak sorun, İslam ülkeleri ile münasebetler sorun… İslami kavramları getirip şahısların üzerine giydirince meseleler çözülmüyor.” diye yazdı.

Yazının tamamı

TIKLAYIN | Erdoğan’ın danışmanı Kavakçı, Davutoğlu’nun afişine çarpı işareti koydu; “Halifemiz Erdoğan” paylaşımı yaptı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir