AKP’li Güneş’ten Hiranur Vakfı’ndaki çocuk istismarına ilişkin açıklama: Yaşanan olay münferit

AKP Uşak Milletvekili İsmail Güneş, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin 6 yaşında imam nikâhı ile evlendirilmesi ve cinsel istismara maruz bırakılmasıyla ilgili olarak, “Yaşanan olay münferit bir olaydır. Bu münferit olay üzerinden siyasi rant elde etmeye çalışmak yanlışsız değil” değerlendirmesinde bulundu.

Güneş, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin 6 yaşında imam nikâhı ile evlendirilmesi ve cinsel istismara maruz bırakılmasına değindi. Bu cins olayları lanetlediklerini ve asla tasvip edilemeyeceğini vurgulayan Güneş, Aile ve Toplumsal Siyasetler Bakanlığı’nın mevzuyu takip ettiğini anımsattı.

Güneş, “Olay aydınlığa çıkacaktır. Bu olay üzerinden Müslümanların yahut bir siyasi partinin kötülenmesi kabul edilemez. Yaşanan olay münferit bir olaydır. Bu münferit olay üzerinden siyasi rant elde etmeye çalışmak gerçek değildir” diye konuştu.

Bu olayları dine dayandırmanın çok yanlış olduğunu vurgulayan Güneş, bu türlü bir yaklaşımın dini kötülemek manasına geleceğini söyledi. 

Güneş, mevcut kanunlarda bu cins teşebbüslerin cürüm olarak sayıldığını, evlilik yaş ve kaidelerinin açık olduğunu vurguladı. (AA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir