Aksoy: İktidarın oyu son 3 ayda yüzde 4.8 arttı

Aksoy Araştırma Lideri Ertan Aksoy, Millet İttifakı’nın Ortak Siyasetler Mutabakat Metni’ni, partilerin oy oranlarını, artan yoksulluğun siyasete tesirlerini kıymetlendirdi. AK Parti’nin, son dönemki ataklarıyla oy oranında kısmi bir toparlanma yaşadığını lakin son anketlerinde bu toparlanmanın da durduğunu tabir eden Aksoy, önümüzdeki süreçte yine düşüşe geçeceğini vurguladı.

BirGün TV’de Sercan Meriç’e konuk olan Aksoy, seçimin ikinci çeşide kalması halinde Erdoğan’ın avantaj elde edeceğini belirtti. Aksoy, seçimin birinci tıpta bitmesinin muhalefet için değerli olduğuna dikkat çekti. Aksoy’un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

‘İKTİDAR 3 AYDA 4.8 OY ARTIRDI’

ADAYIN AÇIKLANMASI SIÇRAMA YARATACAK: “Bilirsiniz ki parti kongreleri, parti toplantıları çabucak hemen her bahiste tıpkı şeyleri düşünen, birbirine benzeyen insanlardan oluşur. Üstelik bir ortada yapılacak şeylerin verdiği umut kadar bir öteki güçlü yanı da bu kitlenin, iktidar ve Erdoğan karşıtlığıydı. Zati açıklanan programlar içerisinde salonda tepki yaratan başlıklarda, ekonomik ve toplumsal yapıya dair hedeflenen iyileştirmeler kadar bir de direkt Erdoğan’ın üslubuna dokunan başlıklar; örneğin lüks uçaklar yerine, uçakların satılıp yangın söndürme uçaklarına dönüştürüleceği, o bütçenin o kaynağın oraya transfer edileceği üzere bugünün simgelerine dair itirazlar en büyük tepkileri almıştı. O kitleyi bir ortaya getiren şey nedir? Bunun bir özeti bu durum. Bir de ‘Bundan sonra bir ortada neden kalsın?’ sorusunun da cevabıdır diye düşünüyorum. Üzerine bir de adayın açıklanması çok daha büyük bir sıçrama yaratacak.”

İKTİDARIN YÜKSELİŞİ SONLU: “Özellikle geride bıraktığımız son üç ayda iktidarın oyunda toplamda yüzde 4,8 artış bulduk bizim ölçümlerimize nazaran. Bunu iki gerçek üzerinden alabiliriz. Birincisi, bu seviyede bir ekonomik kriz varken ve ekonomik kriz artık dördüncü yıla gelmişken hâlâ nasıl olur da iktidar oyunu artırabilir? AKP iktidarı, kamu imkanlarını en düzgün kullanan iktidardır. Bilhassa son üç ayda yapmış olduğu atılımlar tam da budur. Zira son üç ay içerisinde kırk yaşında insanları emekli etmeyi göze alacak bir vaziyette, beklenenin de üstünde bir optimistlikle EYT beklentisini karşıladı. İktidardayken 100 bin konut yapması ayrıntısını umursamayıp, 250 bin konut vaadini açıklayarak günün sonunda 8 milyon beşere konut hayali kurdurdu ki konut, dünyada yedi kıtada oy getiren bir şeydir. KYK faizlerinin silinmesi üzere atılımlar yaptı. Ne kadar adım atılabilirse bu iktidar tamamını atmış durumda. İşte buradaki sorun şu: Büyük adımlara karşın, devasa adımlara karşın sonlu bir oy artışı var. Küçük de diyemeyiz zira üzerine 2 puan eklediğimizde MHP’nin oyuna denk geliyor.

‘ÇOKLU ADAY İKTİDARA YARAR’

AK PARTİ’DE GERİLEME VAR: Öbür bir şey, bu ayın ölçümü gelmeden evvel ön bulgularını paylaştı arkadaşlarım. Şimdi daha bitmedi, yakın vakitte paylaşacağız. Az da olsa o yakaladığı artıştan bir ölçü gerileme olduğu tarafında AKP’nin. Olasıdır ki bundan sonraki süreç de bu türlü gidecek. Zira AKP şu açıdan da sıkışmış durumda: Enflasyondan kaynaklı vergi gelirinde artış var. Hazinede 600 milyar lira para var. Bunu dağıtmak için inanılmaz bir iştahı var. Ancak günün sonunda yarattığı iktisattan ötürü dağıtamıyor.

İKİNCİ TIP MUHALEFETE YARAMAZ: “Birden fazla aday çıkarsa ya da HDP aday çıkarırsa seçim net ikinci cinse kalır. İkinci tipe da Erdoğan avantajlı girer. Zira gerçekçi bakmak lazım soruna. Erdoğan yahut AKP üzerinden alın; geçmişte toplam seçmenin yüzde 70’inin en az bir defa oyunu almış bir siyasi figür. Bu seçmen kümesinin değerli bir kısmı bugün öfkeli. Lakin ondan nefret ediyor manasına gelmez. Hasebiyle ikinci çeşide kalmanın, muhalefetin lehine olacağını zannetmiyorum. O nedenle şayet üçüncü bir aday çıkması halinde muhalefet ismine biraz sıkıntı olacaktır. Lakin ben yeniden de Millet İttifakı’nın adayının aşikâr olmasıyla birlikte HDP’nin öncülüğünü ettiği blokun bu adaya nazaran biraz daha kararını netleştireceğini düşünüyorum. Milliyetçi bir aday çıkması halinde kendi adaylarını çıkaracaklarını söz ettiler. Ancak onun dışındaki adaylara nazaran değerlendireceklerdir. Kılıçdaroğlu’na sıcak bakacaklarını göstermişlerdi, ölçümler de bunu gösteriyor.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir