Aliyev: Laçın yolunda yaşanan olay gün gibi ortadadır

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycanlıların kurduğu Batı Azerbaycan Topluluğu üyesi bir küme aydınla görüştü.

Azerbaycanlı sivil toplum kuruluşlarının (STK) Laçın Koridoru’ndaki maden protestosuna ait konuşan Aliyev, “Devlet kurumlarımızın temsilcilerinin orada (madenlerde) kontrol yapması konusunda haklı bir talebimiz var. Neler olup bittiğini görmeliler ve bu yasa dışı faaliyet durdurulmalıdır. Bu bizim haklı talebimizdir” değerlendirmesinde bulundu.

‘Azerbaycan aksisi histeri’

Görüşmede konuşan Aliyev, Laçın Koridoru’nda yaşananların Azerbaycan aksisi bir histeriye neden olduğunu, Ermenistan ve onun ardında duran öbür devletlerin Azerbaycan’a karşı bir karalama kampanyası başlattığını belirtti.

Aliyev, Birleşmiş Milletlerde de Azerbaycan’a karşı yeni bir provokasyon hazırlandığını, birkaç gündür birtakım ülkelerin Azerbaycan’a karşı kirli plan gerçekleştirmek azminde olduğunu kaydetti.

Sözkonusu ülkelerin başarılı olamadıklarını lakin gelecek hafta da bu hususta gayret harcayacaklarını belirten Aliyev, şunları söyledi: “Laçın yolunda yaşanan olay gün üzere ortadadır. Bu bizim legal hakkımızdır. Doğal kaynaklarımız kullanılıyor ve taşınıyor. Doğal kaynaklarımızı sömürenler, istenilen milletlerarası hukuk unsuruna nazaran hatalıdır. Zira burası milletlerarası toplum tarafından bizim toprağımız olarak tanınıyor. Devlet kurumlarımızın temsilcilerinin orada kontrol yapması konusunda haklı bir talebimiz var. Neler olup bittiğini görmeliler ve bu yasa dışı faaliyet durdurulmalıdır. Bu bizim haklı talebimizdir. Fakat bugün bu durum büsbütün çarpıtılarak yansıtılmaktadır. Tekrar palavra, yeniden iftira. Bunu kimin yaptığını da çok uygun biliyoruz. Ermenistan burada birinci sıralarda yer almıyor. Fakat bu bizi hiçbir şeyden caydırmayacak. Bunu zati tekraren kanıtladık. 2. Karabağ Savaşı da savaştan sonraki iki yıl da kimsenin bizi etkileyemeyeceğini gösterdi. Bizi arayabilirler, açıklamalarda bulunabilirler lakin bunları önemsemek gerekmiyor. Bu aramalara siyasi nezaket gereği yanıt veriyoruz. Lakin bu, bizim tavrımızı en ufak bir biçimde değiştirmeyecek.”

Azerbaycanlı STK’lerin Laçın koridorundaki protestosu

Azerbaycan, Ermeni nüfusun yaşadığı ve süreksiz olarak Rus güçlerin konuşlandırıldığı Azerbaycan topraklarında madenlerin yasa dışı işletilmesi ve bunun sonucunda etrafa verilen zararın araştırılması ve kontrolü maksadıyla 10 Aralık’ta bölgeye uzman takımlar göndermiş, bu takımların bölgeye girişi Ermenilerce engellenmişti.

Bu durum üzerine Azerbaycanlı çevreci sivil toplum kuruluşları üyeleri ile aktivistler, Azerbaycan topraklarındaki madenlerin yasa dışı işletilmesinin önlenmesi talebiyle 12 Aralık’ta Laçın Koridoru’nda protesto gösterisi başlatmıştı.

Ermeni yetkililerin, Laçın Koridoru’ndan sivillerin geçişine müsaade verilmediği istikametindeki tezleri Azerbaycan Dışişleri Bakanlığınca yalanlanmış ve Bakanlık, yolun Rus güçlerinin barikatları nedeniyle kapalı olduğunu, sivil geçişler için rastgele bir mahzurun bulunmadığı belirtmişti.

Göstericiler, Azerbaycan topraklarındaki Ermeni nüfusun Ermenistan’a gidiş gelişlerde kullandığı tek güzergah olan ve Laçın Koridoru diye bilinen yolda “ekolojik teröre son verilmesi” sloganları ve pankartlarla taleplerini lisana getiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir