Altay’da hesap krizi

Bu mayıs ayında kapanan 2021-2022 futbol döneminde, 18 yıl ortadan sonra çaba ettiği Muhteşem Lig’den düşen İzmir kadrosu Altay’da yeni İdare Heyeti, kulübün borçlarıyla ilgili olay yaratacak bir iddiayı gündeme getirdi.

Altay Spor Kulübü İdare Konseyi, kulübün borçlarının genel şurada açıklanandan çok daha fazla olduğunu lakin eski denetleme konseyi üyelerinin yetkisiz bir formda şifre koyarak muhasebe sistemini kilitlediğini, girmelerine müsaade vermediğini öne sürdü.

Kulübün resmi internet sitesinden bugün yazılı bir açıklama yapan Altay Spor Kulübü İdare Heyeti, 20 Mayıs 2022 tarihli harika genel şurada seçilip 3 gün sonra vazife dağılımı yaparak çalışmalara başladıklarını anımsattı.

BORÇ 391 MİLYON TL OLARAK AÇIKLANMIŞTI

Altay’da 28 Nisan 2022 tarihinde yapılan kongre çıkan hengame nedeniyle ertelenmişti. 25 Mayıs’taki kongrede Özgür Ekmekçioğlu’nun yerine Ayhan Dündar başkanlığa seçilmişti. Son genel heyette kulübün borcu 391 milyon 74 bin TL, eski lider Ekmekçioğlu’nun alacağı ise 91 milyon 673 bin TL olarak açıklanmıştı.

“GERÇEK BORÇ YÜKÜ DAHA FAZLA”

Açıklamada, şöyle denildi:

“108 yıllık kulübümüzün varlığını teminat altına almak maksadıyla kurumsallaşmayı, idari/mali disiplini, gündelik değil planlı çalışmayı, sağlıklı ve sürdürülebilir bir yapı oluşturulmasını hedefleyen çalışmalarımızın en değerlilerinden birisi, mevcut mali durumun tam ve sağlıklı olarak ortaya konması olmuştur. Titizlikle yürütülmekte olan çalışmalar kapsamında kulübümüzün muhasebe kayıtları incelendiğinde; kulübümüze bildiri edilmiş FIFA cezaları, stat kira masrafları, türel danışmanlık hizmetleri, çeşitli sportmen alacakları vb. tahakkuk etmiş çeşitli borçların muhasebe kayıtlarının bulunmadığı, döviz bazlı çeşitli borçların aktüel kur değerlemelerinin yapılmadığı ve kulübümüzün gerçek borç yükünün genel heyetimizde paylaşılan ölçüden daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Hala muhasebe kayıtlarımızda bulunmayan yeni ‘Eski alacaklar’ ile karşılaşılmakta ve kayıtlarımızda düzeltmeler yapılması mecburiliği doğmaktadır.”

“YETKİSİZ BİÇİMDE MUHASEBE SİSTEMİNİ KİLİTLEDİLER”

Hesaplardaki bu tutarsızlık nedeniyle geçmiş periyot denetleme konseyi üyelerinden görüş istendiği vurgulanan açıklamada, şu tabirlere yer verildi:

“Belirtilen nedenlerle, ilgili geçmiş devir denetleme şurasının da görüşlerini alma gereksinimi doğmuş, idare şuramız ve bir evvelki devir (28.06.2021-28.04.2022) denetleme heyeti üyelerinin yanı sıra ilgili kulüp çalışanının de katılacağı bir toplantı talep edilmiştir. Lakin, Altay Spor Kulübü İdare Şurası’nın toplantı ve görüş alışverişinde bulunma daveti eski devir denetleme heyeti üyelerinden karşılık bulmadığı üzere, 14 Haziran 2022 tarihinde kulübümüzün muhasebe sistemine yetkisiz biçimde müdahale edilmiş ve yapılan çalışmalar engellenmiştir. Yapılan incelemede; kulübümüzün muhasebe sisteminin, bir evvelki periyot denetleme heyeti üyelerinin sahipliği ve denetimi altında olduğu, bu sahiplik kullanılarak 26.04.2022 tarihi ve öncesine kilit konarak yetkisiz ve yasal olmayan müdahalede bulunulduğu, kulübümüz muhasebe müdürünün sistemde sadece ‘Kullanıcı’ olduğu, yetkisiz 3. şahısların sisteme erişim sağlayabildiği ve ‘Admin’ olarak tüm yetkilere sahip olduğu büyük bir şaşkınlık ve ıstırapla görülmüştür.”

“TÜM HUKUKSAL YOLLARA BAŞVURACAĞIZ”

Altay Spor Kulübü İdare Konseyi, eski kontrol şurası üyelerine şu çağrıyı yaptı:

“Kulübümüzün güçlü süreçlerden geçtiği bugünlerde kulübümüzün ziyan görmemesi ismine, bahsin âlâ niyet ve diyalog çerçevesinde çözülerek sisteme yapılan yetkisiz müdahalenin kaldırılması ve sistemin kulübe bölümü maksadıyla sürdürülen teşebbüs ve gayretlerimiz ne yazık ki karşılıksız kalmıştır. Gelinen noktada, evvelki devir denetleme şurası ismine, üstte belirtilen taleplerimizin karşılanmayacağı iletilmiştir.

Bu çerçevede, bir evvelki periyot denetleme heyeti üyelerine;

-Kulübümüz muhasebe sistemine yaptıkları yetkisiz müdahaleyi derhal kaldırmaları,

-Muhasebe sistemine ilişkin tam yetkili erişim ve kontrol haklarını kulübe devretmeleri,

-Mevcut muhasebe sisteminin, kulübümüz ismine oluşturulacak altyapıya en sağlıklı biçimde transferi konusunda tam ve eksiksiz işbirliği gösterilmesi, konularında gereğinin yapılması; aksi takdirde yasal haklarımız kullanılarak tüm sorumlular hakkında gerekli tüm resmi ve tüzel süreçlerin başlatılacağına ait yazılı ihtarnameler gönderilmiştir.

-Bu süreçte kulübümüze ilişkin kurumsal muhasebe altyapısı da kurulmuş olup, gerekli işbirliği gösterildiği takdirde sistemin kulübümüze periyodu kısa müddette tamamlanabilecektir.

-Gerekli işbirliği gösterilmediği takdirde; kendilerini kulübümüzün, genel heyetimizin ve yetkili heyetlerimizin üzerinde görerek kulüp işleyişine ‘etik dışı’, yetkisiz ve yasal olmayan müdahalede bulunanlar hakkında kulüp içi ve dışı tüm düzenekler kullanılarak gerekli süreçler derhal başlatılacak, kulübümüzün kurumsal ve sağlıklı bir yapıya kavuşmasına yönelik çalışmalarımız kararlılıkla sürdürülecektir.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir