Babacan: Erdoğan, ‘Avrupa’dan aferin aldım’ diye çok övünüyordu

ANKARA – DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, FOX TV’de gazeteci İlker Karagöz’ün sorularını yanıtladı. Gündeme ait açıklamalarda bulunan Babacan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2003 ve 2004 yıllarında Avrupa Birliği müzakereleri sırasında “Avrupa’dan aferin aldım” diyerek çok sevindiğini söz etti.

Avrupa Birliği müzakerelerine başlama kararı alındığında Ankara’da gündüz gözüyle havai fişekler atıldığını hatırlatan DEVA önderi, “Ne oldu? Beceremeyince tu kaka. ‘Batı’ falan filan. Kusura bakmasın da gençlerimiz Türkiye’de Avrupa Birliği standartlarını istiyor. Erdoğan’ın sarmaş dolaş olduğu otokrat başkanların ülkesine gitmek istemiyor. O ülkelerdeki sistemi istemiyor. Gençler Avrupa Birliği standartlarında bir demokrasi, iktisat ve hayat kalitesi istiyor. Gençler nerede, biz oradayız” diye konuştu.

‘ELİNİZ ARMUT MU TOPLUYOR?’

Türkiye’de “orta direğin” çöktüğünü, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son 4-5 yılda yaptığının orta direği çürütmek olduğunu tabir eden DEVA başkanı Babacan, “Orta direk, yani orta sınıf tıpkı vakitte demokrasi talep eder. Daha âlâ koşullarda yaşamayı talep eder. Kendi kelamının, kendi iradesinin ülkenin nasıl yönetileceğine yansımasını ister. Güçlü esasen varlıklı; ‘Ben işimi aslında görürüm, iş başındaki ile aramı yeterli tutayım yeter’ diyor. Orta sınıf çöktü. Bunun kasıtlı olabileceğiyle ilgili çalışmalar yapılıyor. ‘Acaba Erdoğan orta direği kasıtlı mı çökertti?’ diyorlar. ‘Orta direği çökerteyim, demokrasi talebi falan olmasın’. İnşallah o denli bir şey yoktur” sözlerini kullandı.

Altı partinin yarınlarla ilgili hazırlığını “kapı üzere ortaya koyduğunu” belirten Babacan, “Sayın Erdoğan’a soruyorum. Biz hazırız. Sizin hazırlığınız nerede? 2300 tane aksiyon var. Siz de kendi hareketinizi koyun ortaya. Eliniz armut mu topluyor? Ne yapıyorsunuz?” diye konuştu.

‘SADECE SAAT 10 İLE 12 ORTASINDA BÜYÜK DÖVİZ SÜREÇLERİNE MÜSAADE VERİLİYOR’

Bankacılardan aldığı bilginin bugünlerde yalnızca saat 10 ile 12 ortasında büyük döviz süreçlerine müsaade verildiğine dönük olduğunu belirten Babacan, “Seçime kadar döviz kurunu bastırmaya çalışıyorlar; ‘seçime kadar şu döviz kurunu buralarda tutalım da ondan sonrası tufan’” dedi. Babacan’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şu biçimde sıralandı:

ENFLASYONU DÜŞÜRMEYİ DÜŞLERİNDE GÖRÜRLER: Enflasyonu nasıl düşürecekler? Tarım Kredi’ye marketler açtırıp o markette ucuz satınca fiyatlar mı düşecek? Çok beklerler. Bu türlü enflasyon düşürmeyi hayallerinde görürler. Enflasyon; tarımda, hayvancılıkta maliyetleri aşağı çekince düşecek.

KURUN ÜZERİNE OTURUP BASTIRMAYA ÇALIŞIYORLAR: 128 milyar dolar vardı ya. Geçen sene en az 100 milyar dolar daha art kapıdan kapalı gizli döviz sattılar. Art kapıdan bilinmeyen gizli döviz satıyorlar. Kuru o denli bastırmaya çalışıyorlar. Kur hareketlenecek, üzerine oturup bastırmaya çalışıyorlar. Nereye kadar? Seçime kadar. Hepsini düzeltiriz inşallah. Biz bu ülkenin çalışkan öğrencileriyiz. Grubumuzla bir arada çalışmaya alışığız.

SADECE HÜKÛMETİN DEDİĞİYLE İŞ YAPMAYIN, YAZIK OLUR: SPK diye bağımsız çalışması gereken bir kurum var. Oradaki misyonlu arkadaşlara sesleniyorum. Hükûmetin zoruyla bugün yaptıklarınızın vebali var. Yazık insanlara. Vatandaşlarımıza sesleniyorum. Sağlam ve güvendiğiniz danışmanlar olmadan, sağlam ve güvendiğiniz aracı kuruluşlar olmadan, sağlam bir yatırım danışmanlığı almadan yalnızca hükûmetin dediğiyle, sağdan soldan duyduklarınızla iş yapmayın. Yazık olur.

DEDİKLERİNE GÜVENİP İŞ YAPAN HERKES ZİYANLI ÇIKTI: Bahçeli güya anlarmış üzere borsadan bahsetmiyor muydu? Bahçeli’nin dediklerine güvenip borsaya yatırım yapan herkes ziyanlı çıktı. Bunların dediğine güvenip iş yapan herkes ziyanlı çıktı. Söylediklerinin hiçbir değeri yok. İster cumhurbaşkanından gelsin ister bakanlardan gelsin… İktisatla ilgili açıklamaların hepsini ne yapıyoruz biliyor musunuz? Yırtıp çöpe atıyoruz. Zira bedelsiz, manası yok. Birçok palavra, yanlış.

HER GÜN ALİ BABACAN HABERLERİ… DEMEK Kİ DEVA PARTİSİ YÜKSELİYOR: Bir saat, bir buçuk saat konuşuyoruz; içinde cımbızlıyorlar. Son 2-3 ayda birden her gün Ali Babacan haberleri… Demek ki artık korkuyorlar. Demek ki bizim üzerimizi kapatamıyorlar, örtemiyorlar. Artık DEVA Partisi yükseliyor. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir