Bakan Varank: 579 milyar liralık yatırımın önünü açtık

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya nazaran, bakanlığın Aralık 2022’ye ilişkin yatırım teşvik dokümanları listesi, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Liste ile bakanlığın 2022 yılında yatırımlara kaç teşvik dokümanı verdiği de ortaya çıktı. Listeyi pahalandıran Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, “2022 yılında düzenlediğimiz 13 bin 653 teşvik dokümanı ile 357 binden fazla bireye istihdam sağlayacak yaklaşık 579 milyar liralık yatırımın önünü açtık. Evvelki yıla nazaran düzenlenen evrak sayısı yüzde 8, öngörülen yatırım ölçüsü yüzde 43 oranında arttı” dedi. 

Bakan Varank, bu sayıların, yatırımcıların Türk iktisadına olan güveninin göstergesi olduğuna işaret ederek “Özel dalı, ekonomik büyümenin lokomotifi olarak görüyoruz. Devletin öncülüğünde özel kesimi destekleyerek yatırımların önünü açmayı sürdüreceğiz” dedi.

REKOR ARALIKTA

Resmi Gazete’de yayımlanan listeye nazaran, Aralık 2022’de 2 bin 62 teşvik evrakı düzenlendi. Yaklaşık 54 bin şahsa istihdam sağlaması öngörülen yatırımların sabit yatırım meblağı, 84 milyon 692 bin lira oldu. Aralık ayı ile 2022’nin öbür ayları karşılaştırıldığında evrak adedi, sabit yatırım fiyatı ve istihdam başlıklarında yılın en yüksek sayılarına ulaşıldı.

Aralık ayında düzenlenen yatırım teşvik evraklarının yatırım cinslerine nazaran bakıldığında, düzenlenen evrakların yüzde 64,5’inin eksiksiz yeni yatırım olması ise dikkat çekti. Düzenlenen teşvik dokümanları sektörel olarak incelendiğinde de ilk sırada imalat yer aldı. Bu kategoride düzenlenen bin 232 evrak ile sabit yatırım meblağı yaklaşık 29 milyon lira olan projelerde 36 bin 279 kişi istihdam edilecek.  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir