Bakanlık 18 yıl sonra fark etmiş: Deprem zararı için ayrılan 1,6 milyon dolar kayıp

Deprem ziyanlarını gidermek için ayrılan 1 milyon 628 bin 337 dolar Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) devredilirken kayboldu.

Cumhuriyet’ten Bora Erdin’in haberine nazaran, 17 Ağustos 1999 Marmara zelzelesinin akabinde Karayolları Genel Müdürlüğü 2001 yılında “Marmara Sarsıntı Bölgesi Yolları Projesi” için adımlar attı. 2003 yılında projenin uygulanması için Başbakanlık yetkiyi aldı.

Deprem Bölgesi Yolları Projesi’nin uygulayıcısı 2003’ten itibaren Başbakanlık Proje Uygulama Ünitesi (PUB) oldu. PUB 2007 yılında bir gecede tasfiye edildi. Tasfiye edilen PUB birebir yıl Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) devredildi. Lakin Karayolları Genel Müdürlüğü projeyi PUB’a devrederken proje için kullanılan krediye ilişkin bilgi ve dokümanları Hazine Müsteşarlığı’na iletmedi.

Sayıştay raporunda “Deprem Ziyanını Giderme ve Tekrar Yapılandırma Projesi’ne ilişkin 1 milyon 628 bin 337 doların ne olduğunu Hazine ve Maliye Bakanlığı’na sordu. Bakanlık 18 yıl sonra fark edilen bu kayıp için komite kurulması, gerekli incelemelerin yapılması gerektiğini belirtti.

Teyit alınamıyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı 18 yıl sonra bölüm esnasında kaybolan bugünün dolar kuru ile yaklaşık 31 milyon lirayı bulamadığını Sayıştay’a bildirdi. Sayıştay, bakanlığa mevzuatta değişiklik yaparak kayıp parayı hesaplardan çıkarması konusunda uyardı. Sayıştay husus ile ilgili raporunda “İnceleme sonucunda teyit imkânı kalmadığı tespit edilen kullanımlar için mevzuatta düzenleme yapılarak muhasebe kayıtlarından çıkartılması gerekmektedir” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir