Bakanlık devreye soktu… 1 milyon kişi ‘Radar’da

Vergi kayıp ve kaçağını azaltmak emeliyle oluşturulan RADAR sistemine yaklaşık 1 milyon mükellef takıldı. 1 milyon mükellef içinde besin bölümü 373 bin mükellef ile yüklü bir hisseye sahip oldu. 200 bin de konut sahibi kira geliri nedeniyle incelendi. Sıfır ve ikinci elde alım satım yapan 122 bin mükellef de tahlil edildi. Hazine Ve Maliye Bakanlığı bünyesinde iki yılı aşkın müddettir faaliyette olan Risk Tahlili Genel Müdürlüğü vergisel yükümlülüklere ahenk ve iktisattaki kayıt dışılık odaklı risk tahlili ve kıymetlendirme çalışmalarına devam ediyor. Risk Tahlili Genel Müdürlüğü kayıt dışı iktisat ile uğraşa kıymet katmak için bilgi teknolojilerinden faydalanarak yaptığı çalışmalarla kayıtlı iktisadın teşvik edilmesini ve uyumsuz mükelleflerin uyumlu mükellefler nezdinde oluşturacağı olumsuz tesirin önlenmesini hedefliyor. Tahlil çalışmalarını teknoloji ile desteklemek üzere geliştirilen RADAR Sistemi ile riskli bölüm ve mükelleflerin daha süratli, aktif ve verimli bir halde tespit edilmesi ve gerçek vakitte gerçek tedbirlerin alınması amaçlanıyor.

235 BİN RİSK TESPİTİ

Risk Tahlili Genel Müdürlüğü tarafından paylaşılan bilgiye nazaran, RADAR Sistemi aracılığıyla başta gayrimenkul, motorlu taşıt, e-ticaret ve akaryakıt bölümü olmak üzere sıhhat, turizm, kozmetik ve besin dalı ile geçersiz evrak ve riskli iade tahlili, finansal tahlil, beyanname ve mali tablo tahlili ve vergi harcaması tahlili bahisleri üzerinde risk tahlili ve kıymetlendirme çalışmaları yürütüldüğü belirtildi. 1 milyon 84 bin 120 mükellef tahlile tabi tutuldu. Yaklaşık 235 bin mükellefin riskli bulunduğu ve yaklaşık 137 bin gerçek ve hükmî kişinin gereği için ilgili kurumlarla paylaşıldığı kaydedildi.

VATANDAŞTAN TEKLİF ALINIYOR

Hürriyet’ten Sevinç Karanfil haberine nazaran, Risk Tahlili Genel Müdürlüğü’nün koordinatörlüğünde yürütülen Kayıt Dışı İktisat ile Gayret Aksiyon Planı’na (2023-2025) ait vatandaşların aksiyon tekliflerini iletebilecekleri bir platformun oluşturulduğu belirtilirken, kamuoyuna duyurulmasının akabinde ağır ilgi ile karşılandığı lisana getirildi. Genel Müdürlük tarafından yapılan açıklamada, vatandaşlarca iletilen tüm tekliflerin titizlikle incelenip değerlendirildiği kaydedildi. Kayıt Dışı ile Uğraş Aksiyon Planı’nın ise yılsonunda uygulamaya konulacağı tabir edildi.

OTOMOBİLDE FAHİŞ FİYAT ARTIŞI

Sıfır ve ikinci el araç alım satımı yapan bayi, galerici ve şahıslar ile ilgili ayrıntılı araştırma yapılarak belirlenen kriterleri ihlal nedeniyle 122 bin mükellef tahlile tabi tutuldu. Mükellefiyet kaydı bulunmadan belirli bir sayının üzerinde araç alım satımı gerçekleştiren, ikinci el araç piyasasında fahiş fiyat artışlarına neden olanlara yönelik süreç başlatılarak piyasada oluşan olumsuz tesirin önüne geçilmesi hedefleniyor.

EV SAHİBİ VE EMLAKÇILAR DA İNCELENİYOR

Risk Tahlili Genel Müdürlüğü, kira geliri elde edenlere ve emlakçılara yönelik bir tahlil gerçekleştirdi. 2021 yılı itibariyle kira gelirlerini beyan etmeyen yahut eksik/hatalı beyan eden yaklaşık 200 bin mükellef tahlile tabi tutulmuştu. Yapılan tahlil çalışmalarına ait saha kontrollerinin başlaması ile birlikte gayrimenkul dalındaki Vergi kayıp kaçağını önlemeye yönelik olarak riskli mükelleflerin tespitine ait çalışmaların devam edeceği belirtildi. Ayrıyeten sanal ticaret pazarları aracılığıyla gerçekleşen ticari süreçlerin mali kontrolüne katkı sağlamak maksadıyla toplumsal medya gelirleri, e-spor, dijital göçebelerin aracı platformlar üzerinden elde ettiği gelirlere yönelik 68 bin mükellef tahlile tabi tutuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir