Bank of America’dan dolar tahmini: Seçimleri kim kazanırsa kazansın yüzde 15-25 artış bekliyoruz

Bank of America Securities iktisatta dengelenme için dolar/TL kurunun yüzde 15-25 seviyesinde ‘artması gerektiğini’ tabir etti.

TÜRKİYE İKTİSADINDA TEKRAR DENGELENME İHTİYACI

Bloomberg HT’de yer alan habere nazaran, BofA Securities ekonomist ve stratejistlerine nazaran tüm göstergelerin Türkiye iktisadından yine dengelenme muhtaçlığına işaret ettiğini, bunun da finansal şartlarda sıkılaşma, zelzele sonrası harcamalarda kayda kıymet bir düşüş ve Türk lirasında yüzde 15-25 ortası bir bedel kaybı ile sağlanabileceği değerlendirmesinde bulundu.

“DOLAR/TL ADİL KIYMETİ 24 SEVİYESİ”

Kurumun Zümrüt İmamoğlu, Merveille Paja, David Hauner ve Mikhail Liluashvili imzalı ve 30 Mart tarihli raporunda, gerçekleşen cari istikrar sayılarının uzun vadeli normlar ile kıyaslandığı banka modelinin dolar/TL’nin adil kıymetini 24 düzeyi olarak gösterdiği belirtildi.

“PARA ÜNİTELERİ SIKLIKLA ADİL KIYMETLERİNİN ÜZERİNDE SÜREÇ GÖRÜR”

Raporda, “Bu, dolar/TL’nin bu düzeyin de üzerine çıkabileceğini gösteriyor zira para üniteleri sıklıkla adil kıymetlerinin üzerinde süreç görürler” denildi.

“SEÇİMİ KİM KAZANIRSA KAZANSIN YÜZDE 15-25’LİK ARTIŞ BEKLENİYOR”

Raporda şu değerlendirmeler yapıldı: “Türk lirasının olması gerekenden daha pahalı olması nedeniyle döviz kuru beklentilerimizi opsiyonlar yerine forwardlar üzerinden tabir etmeyi tercih ediyoruz. Ortodoks siyasetlere dönülürse ve siyaset faizi yüzde 50’ye çıkarsa, 10 yıllık tahvil getirisinin, bizim hesapladığımız adil kıymeti olan yüzde 28’i aşarak, yüzde 29-30’da tepe yapacağını düşünüyoruz. Seçimi kim kazanırsa kazansın iktisatta dengelenme için dolar/TL’de yüzde 15-25 artış gerektiğini kestirim ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir