Baş Ağrısına İlaç Gibi Gelecek Ağrı Kesici Etkisi Olan Yiyecekler

Baş ağrısına yeterli gelen yiyecekler olduğunu biliyor muydunuz? Sıhhat sebeplerinden ötürü ilaç kullanamıyorsanız, ilaç kullanmayı tercih etmiyorsanız, yiyeceklerden yardım alabilirsiniz. Bilhassa mevsim geçişlerinde sık sık yaşadığınız baş ağrılarına bu yiyecekleri tüketerek tahlil bulabilirsiniz. Doğal yollarla baş ağrısından kurtulabileceğiniz şifalı besinler neler gelin daima birlikte inceleyelim. ?

1. Tam tahıllı ekmek:

Diyet yapanlar ve hayatından karbonhidrat çıkaranlar için makûs bir haberim var. Karbonhidrat eksikliği bağ ağrısına sebep oluyor. 

Sık sık baş ağrısı çekiyorsanız, hayatınıza tam tahıllı ekmek sokmalısınız. Gücünüz yerine gelecek ve baş ağrılarınız geçecek.

2. Kahve:

İçindeki kafein sayesinde, damarların çok genişlemesini önlüyor ve kan akışını düzenliyor. Yanlışsız ölçüde kahve tüketimi baş ağrılarını geçirecektir. 

Günde 1 fincan Türk kahvesi içerek baş ağrınızdan kurtulabilir yada şiddetli baş ağrılarının hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

3. Ispanak:

Sevmeseniz bile ıspanak tüketmelisiniz. İçinde bol ölçüde su bulunmasından ötürü baş ağrılarına çok âlâ geliyor. Bunun yanında tansiyonu da düzenliyor, sistemli kan akışı sağlıyor ve oluşabilecek baş ağrılarının önüne geçiyor. 

Sık sık ıspanak tüketmelisiniz.

4. Susam:

Susam sizi şaşırtmış olabilir. Günlük hayatımızda çok sık tüketmediğimiz bir yiyecek kendisi. Lakin içinde çokça bulunan E vitamini sayesinde, baş ağrısına çok düzgün geliyor.

5. Patates:

Potasyum, kanınızın tertipli akmasını sağlar, gerilim ve uykusuzluk üzere nedenlerden ötürü oluşan baş ağrılarının önüne geçer. 

Patateste bol ölçüde bulunan potasyum baş ağrınızı geçirecek ve sizi rahatlatacak.

6. Badem:

Bademin içinde bol bol magnezyum var. Magnezyum da potasyum üzere kanın nizamlı akışını sağlar. Ayrıyeten memnunluk hormonunu harekete geçirir ve böylece  badem tükettiğinizde baş ağrınız geçer.

7. Yeşillik salatası:

Vücudun su kaybetmesi nedeniyle oluşan baş ağrısının önüne geçmek için bol yeşillikli bir salata çok düzgün bir seçenek olacaktır. Yeşilliklerin içinde bol ölçüde su bulunur. Bilhassa göbek marul ve kıvırcık üzere yeşilliklerle bir salata yapıp yerseniz baş ağrınızın geçtiğini göreceksiniz.

8. Muz:

Muz, potasyum bakımından patates kadar güçlü bir yiyecek. Baş ağrısı için tüketebileceğiniz en lezzetli seçeneklerden diyebiliriz. 

Baş ağrısı çekerken yiyeceğiniz bir muz, kan akışınızı düzenleyecek ve baş ağrınızı geçirecek. Ayrıyeten gece uyumadan 3-4 saat evvel, ılık süt ile birlikte tüketirseniz gerilimsiz ve sakin bi uyku uyumanızı sağlar.

9. Süt:

Sütte bol ölçüde B2 vitamini bulunur. Baş ağrısıyla gayrette birinci akla gelecek seçeneklerden. B2 vitamini, bedende oluşan yaralardan tutun da uykusuzluk, baş ağrısı üzere pek çok probleme ilaç üzere.

Bir bardak süt baş ağrınızı alacak ve sizi rahatlatacak.

10. Kavun:

Kan akışını düzenleyen yiyeceklerden biri de kavun. Hem mis kokulu hem de baş ağrısına uygun geliyor.

Sık sık baş ağrısı çekiyorsanız, mevsiminde bol bol kavun tüketmelisiniz.

11. Karpuz:

Yazın en sevilen meyvelerinden biri tabi ki de karpuzdur. Bilhassa sıcaklarda oluşan baş ağrılarının önüne geçiyor. Susuz kalmış beden ve çok sıcaklardan ötürü oluşan baş ağrısına, hücrelere su sağlayarak ilaç üzere geliyor.

12. Zencefil:

Zencefilin içinde baş ağrısına yeterli gelen doğal bir yağ bulunur. Zencefil ile ilgili yapılan tıbbi bir araştırma, aurasız akut migren hastalarında baş ağrısı şiddetini değerli ölçüde azalttığını kanıtlamış. Bunun yanında zencefil, serotonini artırır ve bu da iltihabı azaltır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir