BDDK’dan bankaların döviz tutma sınırına yeni düzenleme

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca (BDDK) yapılan düzenlemeyle, bankaların net döviz konumunun öz kaynakları içindeki hissesine ait üst hudut yüzde 20’den yüzde 5’e çekildi.

BDDK tarafından “Yabancı Para Net Genel Pozisyon/Özkaynak Standart Oranının Bankalarca Konsolide ve Konsolide Olmayan Bazda Hesaplanması ve Uygulanması Hakkında Yönetmelik”te yapılan değişiklikler, Resmî Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Değişiklikler kapsamında, bankaların yabancı para net konumunun öz kaynağa oranı alınarak hesaplanan standart oran aşağı taraflı revize edildi. Buna nazaran, mevcut uygulamada yüzde 20 seviyesinde belirlenmiş olan standart oran yüzde 5’e indirildi. Kelam konusu değişiklik, 9 Ocak 2023’ten itibaren yürürlükte olacak.

Öte yandan, yapılan değişiklikle şuraya, standart oranları, bu tarafta alınacak karar tarihi prestijiyle 4 katına kadar artırma yahut en erken bu tarafta alınacak karar tarihini müteakip 1 ay sonra yürürlüğe girecek biçimde 4’te 1’ine kadar indirme yetkisi tanındı.

Yönetmelik, bankaların döviz varlık ve yükümlülükleri ortasındaki ilgi ve dengelerin kurulmasını, ayrıyeten öz kaynaklarıyla uyumlu bir düzeyde döviz konumu tutmasını temin etmek gayesiyle uygulayacakları net döviz durumun öz kaynağa oranına ait tarz ve asılları belirliyor.

Söz konusu yönetmelik 2006’da yayımlanırken, en son güncelleme 2014’te yapılmıştı.

Son değişiklikle, geçen mühlet zarfında başka düzenlemelerle getirilen değişikliklerin yönetmeliğe yansıtılması ve bankaların kendi içsel uygulamaları kapsamında hesapladıkları net döviz konumun öz kaynağa oranına daha yakın hesaplama yapılması hedefleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir