Bildiklerinizi Unutun: Türk Bilim İnsanının da Katıldığı Araştırmada Neandertallerin Gurme Olduğu Ortaya Çıktı

Kuzey Irak’ta dünyanın en eski pişirilmiş yemek kalıntılarına ulaşıldı. İngiltere’de yürütülen araştırmada elde edilen kalıntılar incelendi. Türk bir bilim beşerinin da katıldığı araştırmada neandertallerin ‘gurme’ olduğu saptandı. 

Kalıntılarda, cevizli bir tada sahip gözleme ve bazlama olduğu tespit edildi.

Euronews’te yer alan habere nazaran, elde edilen bulgular karmaşık pişirme usullerinin birinci somut delili oldu. Bulgular tıpkı vakitte neandertallerin yalnızca çiğ besin tükettiği varsayımını da çürüttü. 

Kazı çalışmalarını koordine eden takımın şefi Liverpool John Moores Universitesi’nde vazifeli Kültürel Paleoekoloji Profesörü Chris Hunt, “Bulgularımız, neandertallerin ortasında karmaşık yemek pişirmenin ve münasebetiyle yemek kültürünün var olduğunun birinci gerçek göstergesi.” tabirini kullandı.

Kalıntılar 70 bin yıllık mağaralardaki farklı ocaklardan ortaya çıkarıldı.

Araştırmayı yürüten takım tıpkı vakitte 12 bin yıl evvel ‘modern insan’ tarafından işgal edilen Yunanistan’ın güneyindeki Franchthi Mağarası’nda bulunan kalıntıları da inceledi. 

İki araştırmayı birlikte pahalandıran bilim insanları, tarih öncesi pişirme tekniklerinin mevcut olduğu sonucuna vardı. 

Araştırma takımında yer alan Liverpool Üniversitesi Paleobotanik uzmanı Hekim Ceren Kabukçu ise “Shanidar Mağarası’nda, hem de başkasında her iki bölgede ve her iki evrede hem neandertallerin hem de erken çağdaş beşerler (Homo sapiens) tarafından baklagiller tohumlarının ıslatılıp dövüldüğüne dair birinci kere ispatları ortaya koyuyoruz. Biz bu araştırmayla ayrıyeten besin hususlarında yer alan tohumların ‘karışımlarına’ dair ispatlar sunup, makul bitki tatları için birtakım eşsiz tercihler olduğunu savunuyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir