Bilim insanlarından korkutan iddia: “Bildiğimiz uygarlığın sonu geldi”

Dünya uzun vakittir kendisini tehdit eden; buzulları eriten, deniz düzeylerinin yükselmesine neden olan, kimi canlı cinslerinin ömürlerini tehdit eden global ısınmanın farkında. Hususla ilgili pek çok ülke birleşerek çeşitli tedbirler alsa da bu pek de kâfi değil. Hatta biyolog Tony Barnosky’e nazaran dünya şu anda dinozorlardan beri gördüğümüz en makus kitlesel yok oluş devrini yaşıyor.

Bilim insanları, beşerler devam eden kitlesel yok oluşlardan sağ çıksa bile, bildiğimiz uygarlığın sonunun geldiğini söylüyor. Biyologlar Paul Ehrlich ve Tony Barnosky, katıldıkları programda uygarlığın sonuyla ilgili açıklamalar yaptılar.

Barnosky programda, “Gezegeni öldürdüğümüzü söylemenin çok fazla olduğunu söyleyebilirim, zira gezegen uygun olacak. Yaptığımız şey, ömür biçimimizi öldürmek” dedi. Ehrlich ise, uygarlığın sonunun insanların çok fazla tüketmesine bağlı olacağını söylüyor ve insanlığın sürdürülebilir olmadığını belirtiyor.

Ehrlich, uygarlığın sonunu bir formda durdurmak için en az beş Dünya’ya daha muhtaçlık olacağını söylüyor: “Sorun nihayetinde, azalmakta olan mevcut hayatlarımızı sürdürmek için muhtaçlık duyduğumuz kaynaklara iniyor. Ayrıyeten, iklim değişikliği gezegenimiz için kıymetli bir sorun olmaya devam ediyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir