Borsa günü düşüşle tamamladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,29 paha kaybıyla 3.571,55 puandan tamamladı.

BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 10,48 puan azalırken, toplam süreç hacmi 61,4 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 2,07 bedel kazanırken, holding endeksi yüzde 1,32 kıymet kaybetti. Kesim endeksleri ortasında en fazla kazandıran yüzde 6,92 ile irtibat, en çok kaybettiren yüzde 3,76 ile turizm oldu.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye iktisadının bu yıla ait büyüme beklentisini yüzde 4’ten yüzde 5’e çıkardı.

Analistler, ekonomik aktiviteye ait telaşlar, para siyasetlerine yönelik belirsizlikler ve artan jeopolitik risklerin global hisse piyasalarını baskılamaya devam ettiğini söyledi.

Yarın Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde’ın açıklamaları ve ABD Merkez Bankası (Fed) Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) toplantı tutanaklarının piyasaların odağında bulunacağını belirten analistler, bilgi gündeminde yurt içinde sanayi üretimi, yurt dışında ise ABD’de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), Avro Bölgesi ve İngiltere’de sanayi üretiminin öne çıkacağını söyledi.

ABD’de ağustosta yüzde 0,1 azalan ÜFE’nin eylülde yüzde 0,2 artış kaydetmesi öngörülüyor. Ülkede ağustosta yıllık bazda ise yüzde 8,7 artan ÜFE’nin eylülde yüzde 8,4 yükselmesi varsayım ediliyor.

Analistler, Fed Lideri Jerome Powell’ın Banka’nın eylüldeki toplantısında “enflasyonun yüzde 2’ye düşene kadar çabaya devam edeceğine” dair açıklamalarda bulunduğunu aktararak, yarın açıklanacak tutanaklarda da enflasyonla gayretin kararlılıkla sürdürüleceğine dair tabirlerin kullanılacağı öngörüsünde bulundu.

ABD’de iş gücü piyasasının Fed’in agresif faiz artışlarına dirençli kaldığına dikkati çeken analistler, açıklanacak enflasyon datalarının Banka’nın bundan sonraki süreçte uygulayacağı siyasetle ilgili kıymetli ipuçları vereceğini kaydetti.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 3.450 puanın dayanak, 3.620 düzeyinin direnç pozisyonunda bulunduğunu kaydetti.

AA Finans Sanayi Üretimi Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, takvim tesirinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin ağustosta bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 4 artmasını bekliyor. Ekonomistler, ağustosta arındırılmamış sanayi üretim endeksinin de yıllık bazda yüzde 6,6 artacağını öngörüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir