Çekya, Şengen vizesi olan Ruslara kapıları kapattı

Çekya, Şengen vizesi bulunan Rus vatandaşlarının bugünden itibaren kültür, spor ve turizm emeliyle ülkeye girişine müsaade vermeyecek.

Çekya Dışişleri Bakanı Jan Lipavsky, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşa reaksiyon göstermek emeliyle Şengen vizesi olan Rusların ülkeye girişlerine müsaade verilmeyeceğini, buna ait kararın 5 ortaklı koalisyon hükümeti tarafından alındığını bildirdi.

Günlük ortalama 200 Rus vatandaşının çeşitli memleketler arası havalimanlarından Çekya’ya geldiği bilgisini paylaşan Lipavsky, yasağın bütün Rus vatandaşları için geçerli olduğunu, turistlerin yanı sıra kültür ve spor faaliyetleri için gelenlerin de yasaktan etkileneceğini aktardı.

Böylelikle Çekya, Ukrayna’daki savaş nedeniyle Rus vatandaşlarına hudutlarını kapatan Polonya, Finlandiya üzere ülkelere katılmış oldu.

İktidar, 12 Ekim’de Rusya’ya reaksiyon göstermek emeliyle Şengen vizesi olan Rusların turistlik emellerle Çekya’ya girişlerine müsaade verilmeyeceğini duyurmuştu.

Hükümet, savaşın başladığı 24 Şubat’tan itibaren insani durumlar hariç Rus vatandaşlarına Çek makamlarınca vize verilmesini de durdurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir