CHP’den Bursaspor-Amedspor maçıyla ilgili açıklama: Türkiye bir provokasyonla karşı karşıya

TFF 2’nci Lig Beyaz Küme’de 23’üncü hafta müsabakasında Bursaspor alanında Amedspor’u konuk etti. Bursa Büyükşehir Belediye Stadyumu’nda oynanan çabayı, mesken sahibi grup 2-1 kazandı.

Karşılaşma öncesi, iki grubun futbolcuları ortasında gerginlik yaşandı. Bursasporlu futbolcuların Amedsporlu oyuncuların üzerine yürüdüğü arbede, polis müdahalesiyle son buldu.

Maç öncesi Amedspor oyuncularına atak gerçekleştirilirken Bursaspor tribünlerinde 90’lı yıllardaki faili meçhul cinayetler ile özdeşleşen “Beyaz Toros” ve ‘Yeşil’ kod isimli Mahmut Yıldırım’ın posterleri açıldı.

CHP Genel Lider Başdanışmanı Kenan Nuhut, bugün yaptığı yazılı açıklamada, Bursaspor-Amedspor maçında yaşananların spor tarihine ‘kara bir leke’ olarak geçtiğini, gereken tedbiri almayan yetkililerin bu utanç vesikasında veballerinin olduğunu belirtti.

Nuhut, açıklamasında şunları kaydetti:

“Türkiye provokasyonla karşı karşıya”

“Ligin birinci yarısında Diyarbakır’da oynanan maçta yaşananların ışığında, Bursa’daki rövanşın gergin geçeceği herkesçe biliniyordu. Maçtan bir gece evvel konuk takımın kamp yaptığı otel önünde başlayan gerginlik, Amedspor ekibi stada geldiğinde denetimden çıktı. Hem İçişleri Bakanlığı hem Bursa Valiliği hem de TFF, şayet bu maça gereken hassasiyeti gösterse bu olaylar yaşanmayabilirdi. Bursaspor ve Amedspor ortasında oynan maçta atılan ırkçı sloganlar da Türkiye’nin nasıl bir provokasyon ile karşı karşıya olduğunun en besbelli delili olarak tarihe geçmiştir. Geçen yıllarda tribünlere ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün isminin bulunduğu pankartları almayanlar, Bursa’daki maçta stada ismi karanlık cinayetlere karışan bireylerin posterlerinin girişine mahzur olamamışlardır. Maçın güvenlik amirimin, provokasyon içeren pankartlar için stat güvenliğini uyarması gerekiyordu. Yeniden ortasında bıçak, taş üzere malzemelerin bulunduğu yabancı unsurların stada nasıl girdiği, sokulduğu soru işaretidir. Alana atılan bu unsurlar, Amedsporlu futbolcuların can güvenliğini riske atmıştır. Bu maçın olağan seyrinde tamamlanması ise hakemlik ve gözlemcilik kusuru olmaktan çıkıp, TFF’nin basiretsizliğinden öteki bir şey değildir.

‘Takipçisi olacağız’

Beşiktaş ve Fenerbahçe tribünlerinden yükselen ve rastgele şiddet hareketi içermeyen ‘Hükümet istifa’ sloganları için 6222 sayılı Kanun’dan süreç yapan otoritenin şiddet ve ayrıştırıcı aksiyon düzenleyen kümelere yönelik takınacakları tavrın takipçisi olacağız.

Yaşanan olaylar sebebiyle Amedsporlu sportmenler, teknik heyet ve taraftarlara geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Stadyumda açılan pankartlarla verilmek istenen iletiler ayrıyeten telaş vericidir. Bunlar, stada futbol izlemek üzere gelen taraftarın yapacağı şeyler değildir. Taraftarların ortasına sızan provokatörlere ülkece karşı bir hal sergilemeli, spor alanlarını siyasetten uzak tutmalıyız.

Hal böyleyken yaşanan bu olayların sorumlularının bir an evvel ortaya çıkarılması kıymet arz etmektedir.

‘Türkiye, karanlık periyotları bir daha geri gelmemek üzere geride bırakacaktır’

Sporun ruhu din, lisan, ırk ayrımı gözetmez, birleştiricidir. Ülkemizde yaşayan 85 milyona örnek olması gereken spor ruhunun evvel tribünlere, sonra tüm ülkeye işlemesini temenni ediyorum. Türkiye, karanlık periyotlarını bir daha geri gelmemek üzere geride bırakacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir