Çiftçilerin drone ile çeltik ekim mesaisi başladı

Yaklaşık 5 bin dekarda ekim yapılacak Sulakyurt ilçesinde 15 gündür tarlalarını itinayla hazırlayan çiftçiler, su salma sürecinin ardından çeltik tohumlarını toprakla buluşturdu.

Bölgede daha çok “Osmancık” ve “Baldo” çeşitlerinin yetiştirildiğini aktaran Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Sırrı Yılmaz , şöyle konuştu:

 

“Bu yıl çiftçimiz farklı bir sistemle drone ile ekim yapıyor. Bu bizim için çok kıymetli. Drone ile ekim hem emekçi ve yakıt maliyetlerinin düşürülmesi hem de tohumun homojen formda toprakla buluşması açısından çok büyük avantaj sağlıyor. Birinci kere uyguladığımız sistem. Birebir vakitte drone ile ilaçlama ve gübreleme süreçleri de yapılıyor. Yaptığımız hesaplamada, drone sayesinde 1 dekarda yaklaşık 3 litre yakıt tasarrufu sağlıyoruz. Asıl maksadımız da bu. Üretimi artırmak suretiyle ilimiz ve ülkemizin iktisadına önemli katkılar sağlamaya çalışacağız.”

“ÇİFTÇİLER OLARAK TEKNOLOJİDEN YARARLANACAĞIZ” 

Tarlasını satın aldığı drone ile eken çiftçi Hasan Hüseyin Yılmaz da bu yıl yaklaşık 550 dekarda çeltik ekimi yaptığını belirtti.

Yılmaz, “İşçilik ve öbür maliyetleri düşürmek için drone kullanmaya karar verdim. Geçen yıl aygıtı kiralayarak 250 dekar alanda ekim yaptık. Maliyetlerin düştüğünü ve vakitten tasarruf ettiğimizi görünce bu yıl büsbütün drone’a geçtik. Kışın aygıtı aldım ve bir ay kursa katıldım” dedi.

Drone ile ilaçlama ve gübre atımı yapacağını da anlatan Yılmaz, “Çiftçiler olarak teknolojiden yararlanacağız. Hem kaliteli eser üretmek hem de maliyetten ve vakitten tasarruf etmek için çalışıyoruz. Drone ile diğer insanların işini de göreceğiz. Bu aygıt, günlük 500 dekar yer ilaçlıyor” sözünü kullandı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir