Çin’de bir haftada 12 bin kişi öldü: Nüfusun yüzde 80’i enfekte oldu

Çin’de klâsik Ay takvimine nazaran yeni yıl kutlamasının öncesindeki haftada Covid-19’a bağlı 10 binden fazla mevt kaydedildiği bildirildi. Hastalık Tedbire ve Denetim Merkezi’nden (CDC) yapılan açıklamaya nazaran, 13-19 Ocak tarihlerinde virüse bağlı 12 bin 658 mevt kayıtlara geçti.

AA’nın aktardığına nazaran, ülkede Kovid-19 önlemlerinin kaldırılmasını takip eden 8 Aralık 2022 ila 12 Ocak 2023 tarihlerinde virüse bağlı 59 bin 938 mevtin görüldüğü belirtildi. Böylelikle son salgın dalgasında doğrulanan can kaybı sayısı, 72 bin 596’ya çıktı.

TATİL İLE BİRLİKTE VİRÜS YAYILABİLİR

CDC Baş Epidemiyeloğu Vu Zunyou da toplumsal paylaşım sitesi Weibo’da yaptığı açıklamada, önlemlerin kaldırılmasının akabinde geçen müddette 1,4 milyarlık Çin nüfusunun yüzde 80’inden fazlasının enfekte olduğunun iddia edildiğini belirtti. Çin’in klâsik yeni yıl kutlamasını içine alan Bahar Bayramı tatilinde ülke içinde yapılan seyahatlerin virüsün farklı bölgelerine yayılmasına yol açabileceğine dikkati çeken Vu fakat virüs, nüfusun halihazırda yaklaşık yüzde 80’ine bulaştığından gelecek 3-4 ayda yeni bir dalganın ortaya çıkmasını beklemediklerini tabir etti.

Ülke, Covid-19 önlemlerinin geçen ayın başında apansız kaldırılmasıyla bugüne dek görülen en büyük kitlesel yayılmayla karşı karşıya kalmıştı. Büyük kentlerdeki yayılmanın tetiklediği salgın dalgasının akabinde Bahar Bayramı’nda yeni yıl kutlaması için memleketlerini ziyaret edenlerin, salgının küçük ve orta ölçekli kentlere ve taşra yerleşimlerine yayılmasına yol açacağından telaş duyuluyor.

‘GÜNLÜK VEFATLAR 36 BİNE ÇIKABİLİR’

Merkezi Londra’da bulunan sıhhat data hizmetleri ve tahlil şirketi Airfinity, yayımladığı raporda, yeni yıl kutlamasının öncesini ve sonrasını kapsayan iki haftalık periyotta hadise sayısının ülke genelinde yine yükselişe geçeceğine işaret ederek, 13-27 Ocak tarihlerini kapsayan iki haftalık periyotta günlük hadise sayısının 4,8 milyona, günlük mevt sayısının 36 bine kadar çıkabileceği iddiasında bulunmuştu.

Covid-19 salgınının başından bu yana karantina önlemleri, seyahat kısıtlamaları, kurumların ve şirketlerin getirdiği yasaklar nedeniyle yaşadıkları kentleri terk edemeyen çok sayıda göçmen emekçi ve çalışan, önlemlerin kaldırılmasıyla bu yılbaşında memleketlerine dönme fırsatı bulmuştu.

Ulaştırma Bakanlığı, bu yıl 7 Ocak-15 Şubat’ı kapsayan 40 günlük tatil periyodunda 2,1 milyar seyahat yapılmasının beklendiğini bildirmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir