‘Çocuk fenomenler’ için harekete geçildi: ‘Bu bir istismardır’

Sosyal medya üzerinden para kazanmak için çocuklarını kullanan aileler uzun müddettir kamuoyunun dikkatini çekiyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dijital Mecralar Komitesi üyesi milletvekillerine bir sunum yapan Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, hususun takibi için Toplumsal Medya Çalışma Kümesi kurduklarını söyledi.

Grubun dokuz başka takımla 7/24 toplumsal medyayı izlediğini belirten Bakan Yanık, “Çocukların gelişimini olumsuz etkileyecek, onlara ziyan verecek içeriklerin peşindeyiz. Olumsuz paylaşımları gördüğümüz vakit ilgili kurumları harekete geçiriyoruz. Ne kadar süratli sonuç alırsak o kadar çabuk gayemize ulaşmış oluyoruz. Ancak dijital platformlar seri hareket kabiliyetine sahip. Bir görüntü 10 saniye içinde dünyanın her tarafında görülebiliyor” diye konuştu.

Ailelerin çocuklarını kullandığını söyleyen Yanık, “Maalesef son vakitlerde ebeveynler çocuklarını ticari eser üzere pazarlamaya başladı. Youtube kanalı, Instagram sayfası açıyorlar. Bu bir istismardır. Birini yakaladığımızda kapattırıyoruz. On dakika sonra bir bakıyoruz, öteki bir isimle hesap açmışlar. Bu yüzden asıl sıkıntı farkındalık oluşturmak. Toplum, çocuğa, beşere bakışını, bu manada yeni araçları nasıl kullanması gerektiği bilgisine sahip olmalı” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir