Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan tahıl koridoru açıklaması: Diplomatik başarıdır

Ukrayna, Rusya, Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 22 Temmuz’da İstanbul’da imzalanan tahıl sevkiyatı muahedesi çerçevesinde, mısır yüklü RAZONI isimli yük gemisi Lübnan’a gitmek üzere Odessa Limanı’ndan hareket etti. Tahıl sevkıyatıyla ilgili Kabine toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan şu açıklamalarda bulundu:

Dünyanın yakından izlediği tahıl krizinin aşılması konusunda atılan adımın büsbütün ülkemizin uğraşlarının eseri olduğu herkes tarafından kabul edilmektedir. Son olarak BM Sekreteri bunu şükranlarıyla söz etti. Bugün adım atıldı ve gemiler yola çıktı. Bu süreci takip edecek müşterek uyum merkezi 23 Temmuz’da İstanbul’da faaliyete geçti. Tahıl yüklü birinci gemi bugün hareket etti. Bu gemi İstanbul Boğazı’na ulaştığında denetim edilecek akabinde da yükünü indirdiği limana gerçek seyahatini sürdürecek. Her ne kadar muhalefet idrak edemese de ülkemizin öncülüğünde başlatılan bu çalışma kıymetli bir diplomatik muvaffakiyettir.

İLK GEMİ YOLA ÇIKTI

Ukrayna, Rusya, Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 22 Temmuz’da İstanbul’da imzalanan tahıl sevkiyatı mutabakatı çerçevesinde, mısır yüklü RAZONI isimli yük gemisi Lübnan’a gitmek üzere Odessa Limanı’ndan hareket etti.

Ukrayna tahılını taşıyan Sierra Leone bayraklı RAZONI isimli kuru yük gemisi Lübnan’a gitmek üzere Odessa Limanı’ndan yola çıktı. Geminin 26 bin ton mısır taşıdığı belirtilirken, Ukrayna ticaret gemilerinin belli bir ara boyunca yük gemisine eşlik edeceği tabir edildi.

Ukrayna, Rusya, Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 22 Temmuz’da İstanbul’da imzalanan tahıl sevkiyatı mutabakatının akabinde, Ukrayna’nın Çornomorsk, Yuzhne ve Odessa limanlarında tahıl ihracatına yönelik çalışmalar başlatılmıştı. Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov hususla ilgili yaptığı açıklamada, ”Daha evvel olduğu üzere Rusya, limanların altyapısını bombalamaya devam ederse B planına geçeceğiz. Yani Tuna limanlarını kullanacağız, demiryollarını kullanacağız ve mümkün olduğunca fazla tahıl sevkiyatı yapacağız” tabirlerini kullanmıştı.

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy ise geçtiğimiz cuma günü tahıl sevkiyatının yapılacağı 3 limandan biri olan Çornomorsk limanını ziyaret ederek, “İlk gemi yüklendi. Bu, limanın çalışmaya başladığını gösteriyor. Ukrayna tarafı büsbütün hazır. Birlemiş Milletler ve Türkiye’ye işaret gönderdik. Ordumuz güvenlik durumunu garanti ediyor. Altyapı Bakanımız, Türk tarafı ve BM ile direkt temas halinde, onlardan sevkiyata başlayabileceğimize dair işaret bekliyoruz” kelamlarını kullanmıştı.

MSB’DEN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı, Lübnan’a 27 bin ton mısır taşıyan ve sabah saatlerinde Odessa Limanı’ndan ayrılan Sierra Leone bayraklı geminin seyrine devam ettiğini duyurdu.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Lübnan’a 27 bin ton mısır taşıyan ve sabah saatlerinde Odessa Limanı’ndan ayrılan Sierra Leone bayraklı gemi seyrine devam ediyor. Geminin intikali ve seyri Müşterek Uyum Merkezi tarafından planlanarak anlık takip ediliyor. Geminin intikali esnasında izleyeceği rota, takip ettiği insani koridor, kontrolüne ait ayrıntılı konular da merkezde mutabık kalınan adap ve asıllar doğrultusunda gerçekleştiriliyor. Halihazırda Ukrayna’nın üç limanından tahıl ve gibisi besin unsurlarını çıkarabilecek gemilerin hazırlıklarına ve planlamasına devam ediliyor” sözleri yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir