Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, KKTC Meclis Başkanı Töre’yi ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhuriyet Meclisi Lideri Kuvvetli Töre ile bir ortaya geldi.

Oktay, Töre’yi Cumhuriyet Meclisinde ziyaret etti. Türkiye ile KKTC’nin birlik ve beraberliğinin değerine vurgu yapan Oktay, iki ülke ortasında hedef ve gaye birlikteliği olduğuna işaret etti.

Oktay, “İki devlet diyoruz lakin tek milletten bahsediyoruz.” dedi. Kıbrıs konusunda 50 yılı aşkın müddettir iki toplumlu olarak “federasyon” temelli görüşmelerin artık yürütülemez noktaya geldiğini belirten Oktay, bunun Ada’daki bir devletin, başka bir toplumu yok ve asimile etme projesi olduğuna değindi.

Oktay, “Bizim artık kaybedecek vaktimiz yok. (Kıbrıs’ta) ‘İki hâkim eşit devlet’ dedik aslında. Burada da Türkiye olarak KKTC ile birlikte kastettiğimiz budur.” diye konuştu.

KKTC’nin statüsünün yükseltilmesi gerektiğine ve burada meclisin kıymetli bir rolü olduğuna değinen Oktay, bu süreçle ilgili çalışmalara başlandığını söyledi.

Oktay, “Çalışan ve üreten bir KKTC için, çalışan ve üreten bir meclis olmazsa olmazdır.” diyerek, yapısal dönüşümlere gereksinim duyulduğuna vurgu yaptı.

Bu bahiste meclisin de çabalı çalışmalar yaptığını söz eden Oktay, her iki meclis ortasında bilgi ve deneyim paylaşımının kıymetine işaret etti.

Rum kısmı ve Yunanistan’ın ne söyleyeceğinin değerinin olmadığını lisana getiren Oktay, “Biz, oburunun bize ne söylediği ile vakit kaybedecek ve gücümüzü harcayacak durumda, pozisyonda değiliz. Ne yaptığımız, nereye gittiğimizi, nereye gitmek istediğimizi biliyoruz. Ne söylerlerse söylesinler, nereyi silahlandırıyorlarsa silahlandırsınlar, silahlandıranların başına nelere geldiğini görmek istiyorlarsa yakın tarihlerine bakarlarsa görürler. Şayet bu yolda devam eder ve akıllarını başlarına almazlarsa bundan sonra da göreceklerdir.” biçiminde konuştu.

“Davamız müşterektir”

Zorlu Töre, Türkiye’den gelen yetkilileri KKTC’de görmenin kendilerine memnunluk ve güç verdiğini söyledi.

Töre, “Hepimiz Türk milletiyiz. Davamız müşterektir, özümüz ve öznemiz ulusal davamızdır. Ulusal dava birlikte yürütülür. Kıbrıs ve Doğu Akdeniz’de Türk milletinin ve Kıbrıs Türk halkının yüksek menfaatleri birlikte mütalaa edilmelidir.” dedi.

Rum-Yunan ikilisinin hazırlıklarını yakından izlediklerini aktaran Töre, Yunanistan’ın Ege Adalarını silahlandırdığını, Rum bölümünde papazların silah eğitimi aldığını, Megale İdea amaçlarında bir değişiklik olmadığını kaydetti.

Töre, “Kıbrıs’ta bir mutabakat olmasını dilek ederiz. Bizim dilek etmemiz kâfi değildir. Rumların da bizi eşit hükümran taraf ve devlet olarak kabul etmeleri gerekir ancak Rumlar bunu asla kabul etmezler.” tabirlerini kullandı.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin 1959-1960 muahedeleriyle kurulduğunu ve bunların kapsamlı mutabakatlar olduğunu söz eden Töre, fakat bu yapının 3 yıl devam edebildiğini söyledi.

Töre, 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı ile bağımsızlıklarına kavuştuklarını belirterek, 15 Kasım 1983’te KKTC’nin ilan edilmesinin kendileri için en büyük memnunluk olduğunu kaydetti.

AA / Abdullah Yasin Güler – Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir