Dikkat! Bu hastalık yazın yaygınlaşıyor!

İSTANBUL (İGFA) – Türkiye’de en sık karşılaşılan cilt hastalıklarından biri olan mantarın bilhassa yaz aylarında görülme sıklığı daha da artıyor.

Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayten Ferahbaş Kesikoğlu, mantarların sıcak ve nemli ortamlarda çoğaldığı için yaz aylarında artış gösterdiğine dikkati çekerek, “Yüzeyel mantar hastalıkları deri, saç, tırnak, ağız içi ve genital bölgeyi tutabilen mikroorganizmaların yaptığı bir enfeksiyon hastalığıdır. Saçlı deriden ayak tırnaklarına kadar tüm bedende en sık görülen ve yerleşim yerine nazaran isimlendirilen deri hastalıklarından biri olup, yapılan çalışmalara nazaran ülkemizde her 100 bireyden 18’ini etkilemektedir” diye konuştu.

Havuz kenarlarında terliksiz ya da kırlarda ‘stres atayım’ diye çıplak ayakla dolaşmanın mantar oluşumuna taban hazırlayan faktörler ortasında yer aldığını, hastalığın bedende ortaya çıktığı bölgeye nazaran kendini bilhassa kaşıntı, kızarıklık, kepeklenme, yanma hissi, renk değişikliği ve kıl ile tırnak kaybı üzere belirtilerle gösterdiğini belirten Prof. Dr. Ayten Ferahbaş Kesikoğlu, mantar hastalığı hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı, değerli ikazlar ve tekliflerde bulundu.

MANTARA YOL AÇAN ETKENLERE DİKKAT!

Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayten Ferahbaş Kesikoğlu “Mantar enfekiyonuna neden olan funguslar, bulaşıcı dermatofitler, mikrosporumlar olabildiği üzere, bedende bulunan saprofit (zararsız) olarak isimlendirdiğimiz maya çeşidi mantarlar da (kandida pitrosporum gibi) olabilir ve beden direncinin düştüğü durumlarda fırsatçı enfeksiyonlara yol açarlar” dedi.

Hastalığın çok çabuk bulaştığını bu nedenle çok dikkatli olunması gerektiğini belirten Prof. Dr. Ayten Ferahbaş Kesikoğlu “Örneğin; ayak mantarlarının ülkemizde sık gözlenmesinin en temel nedeni ortak terlik kullanımıdır. Bulaş riskinden korunmak için; kıyafet, terlik, ayakkabı üzere ferdî eşyalarınızı diğerleriyle paylaşmayın, meskende bile olsa çıplak ayakla dolaşmayın, hamam, sauna ve tuvalet üzere ortak kullanım alanlarında hijyene ve yere çıplak ayakla basmamaya dikkat edin. Genital bölge (vajinal kandida gibi) ve bacak ortalarının mantar enfeksiyonlarında yanma-ağrı hissine yol açabileceği ve partnere bulaşma riski olabileceğinden ötürü tedavi tamamlanana kadar dikkatli olun” diye konuştu.

BU BELİRTİLERLE KENDİNİ GÖSTERİYOR!

Mantar hastalığında ağır kaşıntı en sık şikayet nedenini oluşturuyor. Bedende mantarın ortaya çıktığı bölgede geçmeyen, ağır ve deriyi tahriş edecek şiddette kaşıntı oluyor. Kaşıntının yanı sıra ciltte kızarıklık, kepeklenme, mantarın etkilediği beden bölgesine nazaran yanma hissi, renk değişikliği ve tırnak kaybı da ortaya çıkabiliyor. Saç bölgesinde ortaya çıkan mantar saç dökülmesine ve tedavi edilmediğinde kelliğe de neden olabiliyor.

Mantar tedavisine en kısa vakitte başlanması gerektiğini, aksi halde tedavinin güçleşeceğini ve bakteri enfeksiyonlarının eklenmesine neden olacağını belirten Prof. Dr. Ayten Ferahbaş Kesikoğlu mantar tedavisine yönelik şu bilgileri verdi: “Mantar tedavisinde sonlu, küçük bir alan etkilenmişse lokal krem-losyon tedavilerini nizamlı olarak en az 3-4 hafta kullanmak kâfi olur. Lakin geniş beden yüzeyleri, birden çok bölge tutulumu, saç ve tırnak tutulumunda sistemik (ağız yolu ile alınan tablet-kapsül) tedavi gerekir. Saçlı deri ve gövdede geniş yüzey tutulumunda mantara karşı tesirli hususlar içeren saç ve beden şampuanları da tedaviye eklenir.”

TEDAVİ SIRASINDA BU YANILGIYA DÜŞMEYİN

Mantar tedavisi sırasında hastaların yaptığı esas yanlışları; ilaçları tertipli kullanmamak, tedaviyi erken bırakmak ve bulaştırıcı nedenlere devam etmek olarak sıralayan Prof. Dr. Ayten Ferahbaş Kesikoğlu “Mantar hastalığının yerleşim yeri ve hastalığa neden olan mantarın cinsine nazaran tedavi değişir. Mantar enfeksiyonları tedavi edilmediği sürece artarak devam eder. Hastalık yayılır, tedavi güçleşir ve bakteri enfeksiyonlarının eklenmesine neden olur. Şikayetler azalınca tedavinin erken kesilmesi ise hem tedaviye direnç gelişmesi hem de hastalığın sık tekrarına yol açar. Ayrıyeten tedavi süreci yalnızca medikal tedaviyle sonlu kalmayıp, mantara yol açan etkenlere karşı günlük ömürde gerekli tedbirleri almak gerekmektedir. Örneğin; ayakların nemli kalmaması, her gün tıpkı ayakkabıyı art geriye giymemek, bedeni nemli bırakmamak, pamuklu çorap giymek, çıplak ayakla dolaşmamak üzere tedbirlere her gün dikkat etmek gerekir” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir