Diyarbakır Barosu’ndan Yılmaz Kırgel hakkında suç duyurusu

Diyarbakır Barosu, Amedspor-Afyonspor müsabakası öncesi Amedspor’a yönelik kışkırtıcı açıklamada bulunan Afyon Vilayet Jandarma Kumandanı Yılmaz Kırgel, hakkında hata duyurusunda bulundu.

Afyonspor’un toplumsal medya hesabından paylaşılan bir görüntüye nazaran maç öncesi futbolcuları idmanda ziyaret eden Kırgel, şunları dedi: “Gönlümüz sizlerle, sizin işiniz futbol oynamak. Siz de onu çok âlâ yapıyorsunuz. Geriye kalanı bize bırakın. Sahiden Afyonumuz’un kazanmaya muhtaçlığı var. Hele Hele Mersin’de yaşadığımız terör hareketinden sonra gönlümden geçeni söylüyorum: 5-0. Şöyle eze eze bir yenersiniz, buradan onları göndeririz.” Görüntü daha sonra gelen yansılar üzerine silindi.

DİYARBAKIR BAROSU’NDAN KABAHAT DUYURUSU

Diyarbakır Barosu ise kelam konusu açıklamalar nedeniyle Kırgel hakkında cürüm duyurusunda bulunduğunu duyurdu. Diyarbakır Barosu’ndan yapılan açıklamada şöyle dendi:

“Amedspor Kulübüne yönelik kelamlı hücuma ait halkın toplumsal sınıf, ırk, din, mezhep yahut bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesitini, öbür bir kesim aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme ve bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkmasına dair telaffuzlarda bulunan şahıs hakkında TCK’nın 216. Hususu kapsamında kabahat duyurusunda bulunulmuştur.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir