Dokuz Eylül’ün 40. yıl gururu


İlklerin öncüsü Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), 40.yaşına ulaşmanın gurur ve memnunluğunu mensuplarıyla paylaştı.

İZMİR (İGFA) – Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Hakkında 41 Sayılı Kanun Kararındaki Kararname” ile 20 Temmuz 1982’de kurulan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), 40.yılına ulaşmanın gurur ve memnunluğunu mensuplarıyla kutladı.

Kurulduğu günden bu güne bilimin, girişimciliğin ve yenilikçiliğin merkezi olan Dokuz Eylül Üniversitesi’nin 40.yıl Kuruluş Yıldönümü aktiflikleri, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtına çelenk sunma merasimi başladı. İsmini İzmir’in kurtuluşu ve Kurtuluş Savaşı’nın sona ermesini simgeleyen günden alan Dokuz Eylül Üniversitesi, kuruluşunun 40 yılında mensuplarıyla Ata’nın huzuruna çıktı. Cumhuriyet Meydanı’ndaki çelenk sunma merasimin akabinde Alsancak’ta yer alan DEÜ Rektörlüğünde düzenlenen kutlama programına geçildi.

DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, 15 Temmuz Şehitler Salonu’nda gerçekleştiren aktiflikte kelamlarına, Dokuz Eylül Üniversitesi’nin bugünlere gelmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek başladı.

Günümüzde 8.8 milyon metrekare alanı bulunan DEÜ’nün, o yıllarda yalnızca birkaç binadan meydana geldiğini tabir eden Rektör Hotar, “Üniversite olarak ortadan geçen yıllarda duruşumuzdan ve istikametimizden ödün vermedik. Geldiğimiz noktada ise 75 bin mensubu olan ve yaygın bir eğitim ağına sahip büyük bir aileye kavuştuk. Bizim üzere kurumların hikayeleri vardır, hikayelerini kendileri müellifler, içinde yer alan aktörleri, başlangıcını, sonucunu bir halde yönlendirme talihine sahip olurlar. Biz de vazifeye başladığımız günden beri üniversitemizin hikayesini yazalım istedik. Bu maksatla tüm takımımızla, pandemiye karşın gece gündüz çalıştık, birçok başarıyı elde ettik” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin 40.yıl kutlamasında DEÜ Hoş Sanatlar Fakültesi ile Basın ve Halkla Bağlantılar Koordinatörlüğü tarafından hazırlanan İzmir’in Üniversitesi Dokuz Eylül Belgeseli de görücüye çıktı. Son teknoloji ekipmanlarla dört farklı kentte çekimleri tamamlanan belgeselde, Dokuz Eylül Üniversitesi’nin 40 yıllık serüveninde rol oynayan bedelli isimlerin görüşleri yer aldı.

15 Temmuz Şehitler Salonu’nda gerçekleştirilen aktifliklerin sonunda 40.yıl pastası da kesildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir