DSÖ: Kontamine şuruplar 300’den fazla çocuğun ölümüne sebep oldu

Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışmalarını sürdüren Dünya Sıhhat Örgütü acil hareket daveti yaptı.

DSÖ dün acil hareket daveti yaparak bilhassa Gambia, Endonezya ve Özbekistan makamlarınca kendilerine şurupların kontamine olduğunu dair rapor verildiğini ve bu şurupların 2022 yılında 300’den fazla çocuğun vefatına yol açtığını duyurdu.

Açıklamada, “Vakalar en az yedi ülkeden ve bu ülkelerin üçünde 300’den fazla vefatla kontaklı. Birçok beş yaşın altındaki küçük çocuklar. Bu kirleticiler, endüstriyel çözücüler ve antifrizler olarak kullanılan, az ölçüde alındığında bile ölümcül olabilen ve asla ilaçlarda bulunmaması gereken zehirli kimyasallardır” denildi. DSÖ hususla ilgili ikaz bildirimlerini 194 üye devletin sıhhat yetkililerine ilettiklerini belirtti.

GAMBİYA, ENDONEZYA VE ÖZBEKİSTAN BİLDİRİM YAPMIŞ

DSÖ bahisle ilgili 11 Ocak tarihli kontamine olmuş tıbbi eser ihtarında, çocukların tedavisinde kullanılan ve reçetesiz satılan öksürük şuruplarının Özbekistan Sağlık Bakanlığı tarafından analiz edilerek sonuçlarının kendilerine bildirildiğini belirtmişti.

11 Ocak’taki ihtarda, “Özbekistan Sıhhat Bakanlığı’nın ulusal kalite denetim laboratuvarları tarafından her iki eserden alınan numunelerin laboratuvar tahlili, her iki eserin de kabul edilemez ölçülerde kirletici husus içerdiğini ortaya çıkardı” tabirleri yer almıştı. Gambiya’nın 5 Ekim 2022’de ve Endonezya’nın ise 2 Kasım 2022’de kendilerine bildirim yaptığını vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir