DYK yaz kursu başvurusu için son gün! DYK yaz kursu başvurusu nasıl yapılır?

Destekleme ve Yetiştirme Kursları (DYK) kapsamında 8. ve 12. sınıf öğrencilerinin fiyatsız yararlanabileceği DYK yaz kursu başvurusu için son gün geldi. Resmî örgün eğitim kurumları ile özel öğretim kurumlarına devam eden öğrenciler kayıtlı oldukları okulun ya da ikamet ettikleri adresin bulunduğu ilçe sonu içindeki kurs merkezlerinden birine e-Kurs Modülünden müracaat yapabilir.

Destekleme ve Yetiştirme Kursları (DYK) kapsamında 8. ve 12. sınıf öğrencileri fiyatsız yararlanacak. Temel eğitim seviyesinde 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıflara yönelik; ortaöğretim seviyesinde ise 9, 10, 11 ve 12. sınıfları ise yaz okulunda yararlanacak. Yaz periyodu DYK kursları ile yaz okulları için müracaatlar 15-18 Haziran’da alınacak.

DYK YAZ KURSU BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Resmî örgün eğitim kurumları ile özel öğretim kurumlarına devam eden öğrenciler kayıtlı oldukları okulun ya da ikamet ettikleri adresin bulunduğu ilçe sonu içindeki kurs merkezlerinden birine e-Kurs Modülünden müracaat yapabilir. Yaz periyodu kurslarında öğrenciler okullarının bulunduğu il/ilçe hudutları dışında kursa katılabilir.

DYK BAŞVURUSU NE VAKİT?

DYK öğrenci müracaatları 15-18 Haziran’da gerçekleştirilecek.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bahse ait yaptığı açıklamada yaz devrinde açılacak destekleme ve yetiştirme kursları kapsamında 8’inci sınıf öğrencileri için Türkçe, ilköğretim matematik, fen bilimleri, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve yabancı lisan derslerinden kursların açılacağını belirtti.

Bakan Özer, 12 ve mezun öğrenciler için ise şu derslerden kurs açılacağını söyledi: “Türk lisanı ve edebiyatı, matematik, fizik, kimya, biyoloji, tarih, coğrafya, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi, yabancı lisan, ideoloji, psikoloji, sosyoloji, mantık.”

Yaz devrinde destekleme ve yetiştirme kurslarının 4 Temmuz-28 Ağustos tarihleri ortasında açılacağını kaydeden Özer, “Öğretmen ve öğrenciler yaz devri sürecinde istedikleri vilayette yer alan düzeylerine uygun okul tiplerinde yaz periyodu Destekleme ve Yetiştirme Kurslarına müracaat yapıp katılabilecek.” diye konuştu.

YAZ OKULU NE VAKİT AÇILACAK?

Yaz okulları temel eğitim seviyesinde 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıflara yönelik; ortaöğretim seviyesinde ise 9, 10, 11 ve 12. sınıflara yönelik matematik ve İngilizce derslerinden olacak.

Öğrenciler destekleme ve yetiştirme kursları ve yaz okulları için 15-18 Haziran tarihleri ortasında müracaatları e-kurs modülü üzerinden yapabilecek.

Yaz okulları haftada 12 saat, toplamda 48 saat olarak uygulanacak.

Yaz okulları, 4 Temmuz-28 Ağustos tarihleri ortasında öğretmen ve öğrenci müracaatlarının yoğunluğuna nazaran okul yönetimlerince belirlenen tarihler ortasında açılacak. Öğretmen ve öğrenciler yaz devri sürecinde istedikleri vilayette düzeylerine uygun okul cinslerinde yaz okullarına katılabilecek. Yaz okullarında görevlendirilen öğretmenler, 28-30 Haziran tarihleri ortasında ÖBA üzerinden yapılacak 2 günlük bir eğitime alınacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir