Ekonomisi tamamen çöken Sri Lanka, krizi aşmak için 4 ülkenin kapısını çalacak

Sri Lanka‘da mart ayında beri tesirini artıran ekonomik kriz nedeniyle ülkede sıkıntı günler yaşanıyor. Ülke genelinde şiddet olayları uzunluk gösterirken Başbakan Ranil Wickremesinghe de iktisadın büsbütün çöktüğünü söyledi.

“EKONOMİ BÜSBÜTÜN ÇÖKMÜŞ DURUMDA”

Parlamento’da milletvekillere seslenen Wickremesinghe, “Artık yakıt, elektrik ve besin kıtlığından çok daha büyük bir durum ile karşı karşıyayız. Ekonomimiz büsbütün çökmüş durumda. Tüm bu problemleri fakat Sri Lanka iktisadını tekrar canlandırma yoluyla çözebiliriz” diye konuştu.

BAŞBAKAN 4 ÜLKENİN KAPISINI ÇALACAK

Başbakanlık misyonunun yanı sıra Maliye Bakanı olarak da hizmet veren Wickremesinghe, önümüzdeki günlerde Çin, Japonya ve Hindistan ile yardım konferansları yapılacağını belirtti. Wickremesinghe, hükümetin ABD’den de takviye istediğini lisana getirdi.

HİNDİSTAN 4 MİLYAR DOLAR YARDIM SAĞLADI

Wickremesignhe, “Tarihi müttefiklerimiz olan Hindistan, Japonya ve Çin’in takviyesine muhtaçlığımız var. Tüm bu ülkelerle Sri Lanka’daki ekonomik krize tahlil için yardım konferansları gerçekleştireceğiz” dedi.Wickremesinghe, hükümetin ABD’den de dayanak istediğini belirtti, bugüne kadar Dünya Bankası’ndan alınan 70 milyon dolarlık takviyenin ise tüpgaz için kullanılacağını söyledi. Hindistan, Sri Lanka’ya bugüne kadar yaklaşık 400 milyon dolarlık takas ve toplam 1,5 milyar dolarlık kredi limiti dahil olmak üzere 4 milyar dolar bedelinde yardım sağladı.

ÜLKENİN TOPLAM BORCU 51 MİLYAR DOLAR

Sri Lanka haber platformu Ada Derana’ya nazaran Wickremesinghe, hükümetin Milletlerarası Para Fonu (IMF) ile sürdürdüğü görüşmelerin Temmuz sonuna kadar sonuçlanacağını söyledi. Toplam borcu 51 milyar dolar olan Sri Lanka’nın 2026’ya kadar 25 milyar dolarlık dış borcunu ödemesi gerekiyor. Ülkenin bu yıl sonuna kadar ödemesi beklenen borç ölçüsüyse 7 milyar dolar. Wickremesinghe’nin 2022 yılı süreksiz bütçesini Ağustos’ta palamentoya sunmaya hazırlandığı belirtiliyor.

SRİ LANKA’DA SON DURUM

İngiltere’den bağımsızlığını kazandığı 1948 yılından bu yana en büyük ekonomik krizle karşı karşıya olan Sri Lanka, Mayıs ayında tarihinde birinci kere temerrüde düşmüş, borç krizi yüzünden yakıt, ilaç ve gübre üzere dışa bağımlı olduğu eserleri ithal edemez duruma gelmişti. Öbür taraftan hükümet geçtiğimiz hafta besin ithalatında yaşanan meseleler yüzünden kamu çalışanlarının önümüzdeki üç ay boyunca Cuma günleri müsaadeli olmasını ve meskende besin yetiştirmeye vakit ayırmasını teşvik edici bir yasa tasarısını onayladı. Sri Lanka Merkez Bankası’nın Mart ayında Milletlerarası Para Fonu’nun (IMF) borç programından yararlanabilmek için yaptığı müdahale ve devalüasyon sonrası ülkenin para ünitesi rupi, dolar karşısında yüzde 75’e yakın bedel kaybetmişti. Merkez Bankası, iktisadın bu yıl yüzde 3,5 küçüleceğini belirtmiş, Başbakan Wickremesinghe ise “Borçların tekrar yapılandırılması, ıslahat paketi ve memleketler arası yardımla tekrar büyüyebiliriz” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir