Emekli maaş zammı ne kadar? Emekli zammı yüzde kaç olacak?

Her ay artırım üstüne artırım ile karşılaşan memurlar, en azından enflasyon farkı ile bir nebze rahatlamak istiyor. Memur ve emekli artırımı için 2023 yılı beklenirken, maaş artırım oranı aşikâr oldu üzere.

EMEKLİ MAAŞI ARTIRIMI NE KADAR OLACAK?

Enflasyondaki artış aralık ayında yüzde 3 civarında gerçekleşir ve seçime yılına özel ek artırım verilmezse memur emeklileri yüzde 18.6, personel, esnaf ve çiftçi emeklileri ise yüzde 17.5 oranında cüce bir maaş artırımıyla yetinmek zorunda kalacak.

YILBAŞI ARTIRIMI YÜZDE 18.6

TÜİK’e nazaran temmuzdan bu yana geçen 5 ayda tüketici fiyatları yüzde 14.05 arttı. Temmuzda memur ve memur emeklilerine enflasyon farkı hariç yüzde 7 artırım yapılmıştı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yaptığı hesap usulüne nazaran, memur ve memur emeklisinin geride kalan 5 ay için yüzde 6.6 oranında enflasyon farkı alacağı oluştu. Maaş ve emekli aylıklarının gerçek hayat pahalılığını ölçmeyen TÜİK enflasyonu karşısında bile eridiğini gösteren bu fark çabucak değil, yeni yılda yapılacak toplu mukavele artırımıyla birlikte ödenecek. Aralıkta enflasyonun, yüzde 3 artması durumunda 6 aylık enflasyon yüzde 17.5’e yükselecek. Böylelikle memur ve memur emeklisinin enflasyon farkı alacağı yüzde 9.8’e çıkacak. Memur ve emeklisi, enflasyon farkının yanı sıra alacağı yüzde 8’lik toplu kontrat artırımıyla birlikte toplam artırım oranı yüzde 18.6 seviyesinde kalacak. Emekçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin aylıklarına ise 6 aylık enflasyon kadar, yani yüzde 17.5 oranında artırım yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir