Emekliliği ıskalayanlara bir fırsat daha… Vergi indirimi ile de emekli olabilirsiniz

İşini yapmaya pürüz sıhhat sorunu olanlar, vergi indirimi talebinde bulunarak erken emekli olabilir. Engelli vatandaşlar da vergi indirimi alıp erken emeklilik fırsatı yakalayabilir. Sıhhat sıkıntıları nedeniyle işe gitmek de zorluk yaşayanların emeklilik süreçlerinde kimi ayrıcalıklar tanınıyor.

Çalışan çalışanlar “meslek hastalığı”, memurlar da “vazife malulü” kapsamında yer alıyor. İşini yapmaya mahzur sıhhat sorunu olanlar vergi indirimi talebinde bulunarak erken emekli olabiliyor.

Engelli vatandaşlar da her yıl belirlenen ölçüde vergi indirimi alarak gelirlerini artırarak erken emeklilik fırsatı yakalayabilir. Harp, görev malulleri, 15 Temmuz gazileri, dul ve yetimlerine 1 konut ile hudutlu olmak kaydıyla faizsiz konut kredisinden yararlanma hakkı bulunuyor.

Sabah’tan Hazal Ateş’in aktardığı habere nazaran vergi indirimi ile emeklilik, görev malullerine sağlanan haklara ait merak edilen kimi kıymetli başlıklar şöyle:

ŞEKER, ASTIM HASTASI DA YARARLANABİLİR

Sağlık sıkıntıları nedeniyle işe gitmek de zorluk yaşayanların emeklilik süreçlerinde kimi ayrıcalıklar tanınıyor. Bunların başında gelir vergisi matrahından yapılan indirimler geliyor.

Şeker hastası ya da astım hastası olanlar da sıhhat konseyinden alınan yeterlilik raporu ile vergi indirimine başvurabiliyor. Alınacak vergi indirimi ile Toplumsal Güvenlik Kurumu’na yapılacak müracaat sonucunda da erken emekli olunabiliyor.

Çalışma gücünün minimum yüzde 80’ini kaybetmiş olan çalışanlar birinci derecede engelli, minimum yüzde 60’ını kaybedenler ikinci derece engelli, taban yüzde 40’ını kaybedenler de üçüncü derece engelli sayılıyor.

Bu oranlara nazaran gelir vergisi matrahından indirim sağlanan çalışanlara emeklilik için gerekli sigortalılık mühleti, prim gün sayısında farklı şartlar uygulanıyor.

EŞ VE ÇOCUK İÇİN DE VERGİ İNDİRİMİ

Sigortalı olarak bir kurumda çalışılması, sıhhat heyetinden en az yüzde 40 engelli raporu alınması ve vergi dairesinden vergi muafiyetine hak kazanılması gerekiyor.

Kendisi, eşi ya da çocuğu yüzde 40 yahut daha fazla oranda engelli olanlar, engelli sıhhat raporu ile bağlı bulunduğu iş yerinin vergi dairesine başvurarak engelli indirimi hakkı elde edebiliyor.

İşveren kendisine vergi dairesinden iletilen bu yazıya istinaden engellilik oranına nazaran çalışanın bordrosuna gelir vergisi matrahından engelli indirimi fiyatını düşürüyor. Böylelikle çalışanın vergisi daha düşük bir matrahtan hesaplanıyor, ay sonunda çalışanın fiyatına yansıtılıyor.

SİGORTALILIK BAŞLAMA TARİHİ

Engelli indiriminden yararlanan personellerin (kendi engelli olmak şartıyla) erken emekli olma hakkı bulunuyor. Bu haktan yararlanabilmek için çalışanın birinci sigortalılığının 1 Ekim 2008’den evvel başlaması, 15 yıl sigortalılık, 3 bin 600 prim gün kaidesini gerekiyor.

İkinci ve üçüncü derece engellilerde ise sigortalılık yılı ve prim günü kaidesi birinci işe giriş tarihine nazaran değişkenlik gösteriyor.

VERGİ İNDİRİMİ SORGULAMASI YAPIN

Engelli vergi indirimi sorgulama sayfasına giriş yapılarak kimlik numarası ve soyadı ile vergi indirimi başvurusu sorgulanabilir
Merkez Sıhhat Heyeti’nce tespit edilen çalışma gücü kayıp oranlarına nazaran belirlenen engellilik dereceleri Gelir Yönetimi Başkanlığı tarafından engellinin başvurduğu Vergi Dairesi Başkanlığı’na yahut defterdarlığa bildiriliyor.

FAİZSİZ KONUT KREDİSİ İMKÂNI

Emekli Sandığı, Toplumsal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında harp yahut görev malulü olmaları sebebiyle aylık bağlananlar, 15 Temmuz gazileri, dul ve yetimleri faizsiz konut kredisinden yararlanma hakkı bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir