Erdoğan’dan NATO resti: Böyle devam ederseniz onaylamayız

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tahıl Koridoru Mutabakatı ile birlikte besinde fiyatların düşeceğini söyledi. 
  • Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’yı bir sefer daha uyardı. ‘Böyle devam ederseniz onaylamayız’ dedi. 
  • Erdoğan, teröre takviye veren öteki ülkelere de reaksiyon gösterdi, Macron’la ortalarında geçen diyaloğu anlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT Özel yayınında ortalarında Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet’in de bulunduğu gazetecilerin sorularını yanıtlıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu halde:

TAHIL KORİDORU ANLAŞMASI

Bu hususta uzun müddettir aralıksız biçimde ağır temas ve müzakereler yürüttük. Neticede Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden dünya piyasalarına inançlı biçimde ihracatına yönelik mutabakatın İstanbul’da imzalanmasını sağladık. Planın başarılı formda uygulanmasıyla vahim boyutlara ulaşmakta olan global besin krizinin tesirleri hafiflemeye başlayacak.

Fiyatlardaki düşüş devam edecek. En az gelişmiş ülkelerin üzerindeki baskı azalacak. Ortaya çıkacak kıtlıklar peşinen engellenecek. 

Bu tarihi muvaffakiyete verdiğimiz katkı, Türkiye’nin global sorunlarda oynamaya muktedir olduğu rolün kıymetini bir defa daha ortaya koymuştur. Planın operasyonel boyutu İstanbul’dan yönetim edilecek. 

Sürecin ne kadar hassas olduğunu, Odesa Limanı’na düzenlenen atakta görebiliyoruz. Herkesten attıkları imzalara sahip çıkmalarını ve üstlendikleri sorumluluklara uygun formda hareket etmelerini bekliyoruz. 

Savaşın başından beri önceliğimiz ateşkesin sağlanmasının akabinde adil ve sürdürülebilir bir barışın tesis edilmesi. Temenni ederim ki inşallah bunu da başarırız. 

İSVEÇ-FİNLANDİYA İLE NATO MUHTIRASI

Taviz vermeyi kimse bizden beklemesin dedik. NATO’nun kayıtlarına terör örgütlerinin girmiş olması, Madrid tepesinin en başarılı yanıdır. 

İsveç ve Finlandiya’dan teröre verilen takviyenin kesilmesi noktasında somut beklentilerimiz var. İsveç’in caddelerinde polis muhafazasında yürüyüş yapıyorlar. Paçavraları ellerinde, malum kelamda başkanlarının posterleri ellerinde. Bu halde yürüyorlar. Ancak İsveç vatandaşının sağduyusu da ortada. ‘Türkiye istiyorsa, Erdoğan istiyorsa, bunlar madem teröristtir verilmesi lazımdır’ diyor. Aklıselimin gereği de bu. Oradaki bütün iltisaklı yapıların da kapatılması gerekiyor. 

Kesinlikle Türkiye’den bu bahiste bir taviz beklenmesin. Görüşmeleri yaptık. Gel gör ki çabucak sonraki gün tekrar teröristler Stokholm caddelerinde şov yapıyorlar. Finlandiya’da şov yapıyorlar. İsveç somut adım atmaktan çok uzakta gözüküyor. Terör propagandası dahil, terör örgütü uzantılarını ülkemiz aleyhine faaliyette bulunmaktan alıkoymadıkları sürece bizden olumlu bir yaklaşım beklemesinler. 

Bu iş zannedildiği üzere kolay değil. Ha dedik tamam çabucak NATO’ya alsınlar… Yok bu türlü bir şey. Biz orada da bütün arkadaşlara bunu söyledik. Süreç bu formda işliyor. Madrid’teki bir davettir. Neticesini de bu hareketler belirleyecek. Siz teröristleri caddede muhafaza altında yürütürseniz, biz de bunları takip ediyoruz. Orada istihbaratımız var nerede ne olduğunu anında takip ediyoruz. 

EMMANUEL’E SÖYLEDİM: BU TÜRLÜ DEVAM MI EDECEKSİNİZ?

Sadece İsveç ve Finlandiya değil; Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya bu türlü. Öteki İskandinav ülkelerinin tamamı bu türlü. Liderlerle görüşmede ben bunu kendilerine söyledim. Emmanuel’le yaptığım görüşmede, ‘Siz ne yapacaksınız bu türlü devam mı edeceksiniz?’ dedim. ‘Bu bu türlü devam ederse, önümüze geldiği anda kusura bakmayın, bizim Parlamentomuz var, bu işe olumlu bakmaz’ dedim. 

TAHRAN’DAKİ ÜÇLÜ ZİRVE

Suriye, terör örgütlerinin yuvası haline gelmiş durumda. Münasebetiyle Suriye’ye karşı gerek Rusya gerekse İran’ın bir tutum belirlemesi gerekir.

YUNANİSTAN’IN PROVOKATİF ADIMLARI

Vahdettin Köşkü’nde Miçotakis’le yemek yedik. Bu yemekte kendisine dedim ki: Bundan sonra ortamıza üçüncü ülkeyi sokmayalım. Ortadan geçti 3 hafta. Amerika’da Kongre’deki konuşmasını yaptı. Oradan döndü Davos’a gitti. Benzeri şeyler yaptı. 

Sen de siyasetçisin ben de siyasetçiyim. şunu bilmen lazım: Türkiye’ye karşı rastgele bir olumsuz adım attığın vakit benim birinci işim halkıma anlatabileceğim güçlü şeylerin olması lazım. Efes tatbikatı bunları çıldırttı. 

Lozan ve Paris Mutabakatlarına zıt olan bu türlü bir durumda Türkiye olarak biz ‘Yunanistan ne yapmak istiyorsan yap’ mı diyelim. Ne gerekiyorsa vakti saati geldiğinde Türkiye olarak yaparız. Bu adaların egemenliğinin gayri askeri statü altında kalma kaydıyla kendisine verildiğini Miçotakis herhalde bilmiyor. Öğrenecek.

Hulusi Paşa bir açıklama yaptı. Bu çeşit kaideler Türkiye için geçerli kaideler değil, olacak iş değil. Biz Biden’la yaptığımız görüşmede çok olumlu konuştuk. Sonra bu nereden çıktıysa Yunanistan’la ilgili mevzular gündeme geldi. Ben gelişmelerin olumlu olacağını düşüyorum.

Ayrıntılar geliyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir