Eski bakanın sözünü tutmak yeni bakana kaldı… Öğretmenler bekliyor… Konu: Unvanlar

Maksut Balmuk

2022 yılında yayımlanan Öğretmenlik Meslek Kanunu kamuoyunu çok meşgul etti ve içerik olarak meslek kanunu olma özelliğinden uzak olduğu vurgusu ağır bastı.

Dönemin Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de bu kanunun başlangıç olduğunu ve vakitle değişiklikler olacağını vurgulamıştı.

Gelen en büyük tenkitlerden biri de kanun TBMM’de görüşülürken Özer’in mecliste bulunmaması olmuştu.

Seçim sürecinde Bakan Özer özellikle kariyer basamakları ile ilgili açıklamalar yapmıştı. Bu açıklamalardın birinde Uzman öğretmenlik unvanı için “10 yıl vazife koşulunu 5 yıla düşüreceğiz”, Başöğretmenlik unvanı için “uzman öğretmenlikte 10 yıl bekleme kaidesini kaldırıyoruz. Çalışmalarımızı tamamladık ve TBMM’ye göndereceğiz. Tüm öğretmenlerimize güzel olsun” demişti.

Bu cümleler toplumsal medya hesaplarında da açıkça yer almaktadır.

TBMM oluştu ve çalışmalarına başladı. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in öğretmenlerin beklediği bu vaadin takipçisi olması beklenirken milletvekili olan evvelki bakan Mahmut Özer’in de seçim sürecinde bile hazır olduğunu söz ettiği düzenlemenin TBMM’ye sunulması ve yasalaşması için takipçisi olması beklenmektedir.

Kanun değişikliği, 15 Temmuz’a kadar açık olan TBMM’den bu tarihe kadar geçmediği taktirde vaadin diğer bahara ertelendiği manasına gelir ki bu devlete ve kelamlara olan inancı zedeler. Yani seçim sürecinde yüzbinlerce öğretmen kandırılmış olur. Düzenlemenin gecikmesi 2023 yılı için başlayan meslek basamakları sürecinde verilen kelamlara bağlı mağduriyetleri de beraberinde getirecektir.

Kaldı ki; öğretmenler ortasında, verilen unvanların anlamsız olduğu, ekonomik katkısı dışında hiçbir karşılığı olmadığı genel kanaati kelam hususudur. Öğretmenlik mesleğinde birebir işi birebir kurallarda ve formda yapanlar ortasında anlamsız ayrımın öğretmenler odalarını rahatsız ettiğinin de göz önüne alınarak ekonomik katkıyı yayacak formda düzenlemeye gidilmesi gerektiğini söyleyebiliriz.

Bakan Tekin kadar önceki bakan Özer’i de bekleyen birinci niteliğindeki bu imtihan TBMM’de yapılacak düzenleme noktasındadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir