Füzyon enerjisinde tarihi başarı! Net enerji kazanımı sağlandı… ABD Enerji Bakan Granholm: Dönüm noktası

ABD’li bilim insanları füzyon gücünde tarihi bir muvaffakiyete imza attı. ABD’nin California eyaletinde yer alan Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı’ndaki Ulusal Ateşleme Tesisi’nde 5 Aralık’ta yapılan deneyde füzyon tepkisi başlatmak için kullanılan güçten daha fazla güç üretilerek birinci kez net güç kazanımı sağlandığı duyuruldu.

İki yahut daha fazla atomun birbirine kaynaşması ve daha ağır bir atom meydana getirmesi ile gerçekleşen füzyon tepkisini başlatmak için lazerlerle verilen 2,05 megajoule güçten 3,15 megajoule güç çıkışı sağlandığı söz edildi. Kelam konusu deney ile yüzde 50’den fazla güç üretildiğine dikkat çekilerek, birinci kere bir deney manalı bir güç kazanımıyla sonuçlandığı tabir edildi. Stadyum büyüklüğünde olan Ulusal Ateşleme Tesisi’nde 192 lazer bulunuyor.

ABD Güç Bakanı Jennifer Granholm yaptığı açıklamada, kelam konusu füzyon deneyini “dönüm noktası niteliğinde bir başarı” olarak nitelendirdi. Granholm, Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı’ndaki ve başka ulusal laboratuvarlardaki bilim insanlarının, ABD’nin iklim değişikliğiyle uğraş için pak güç sağlamak, nükleer deneme yapmadan nükleer caydırıcılığı sürdürmek üzere insanlığın en karmaşık ve acil problemlerini çözmesine yardımcı olacak çalışmalar yaptığını söz etti.

Granholm, “Ateşleme, sadece yıldızlarda ve güneşte bulunan belli şartları birinci kere kopyalamamıza müsaade veriyor. Bu dönüm noktası, toplumumuza güç veren sıfır karbon bol füzyon gücü ihtimaline bizi bir adım daha yaklaştırıyor. Füzyon gücünü ilerletebilirsek, onu pak elektrik, ulaşım yakıtları, güç, ağır sanayi ve çok daha fazlasını üretmek için kullanabiliriz” dedi.

“İNSANLIĞIN BUGÜNE KADAR ÜSTESİNDEN GELDİĞİ EN DEĞERLİ BİLİMSEL ZORLUKLARDAN BİRİ”

Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı’nın Yöneticisi Dr. Kim Budil ise, bilim insanlarının laboratuvarda füzyon ateşlemesini gerçekleştirmesini “insanlığın bugüne kadar üstesinden geldiği en değerli bilimsel zorluklardan biri” olarak nitelendirerek, meslektaşlarının tebrik etti. Budil, “Bunu başarmak bilimin, mühendisliğin ve hepsinden kıymetlisi insanlığın zaferidir” tabirlerini kullanarak, kelam konusu bilimsel eşiğin 60 yılda geçildiğini vurguladı. Budil ayrıyeten, bu üzere problemlerin üstesinden gelmek için ABD ulusal laboratuvarlarının kurulduğunu açıkladı.

Güneş ve yıldızların güç üretme sistemi olarak bilinen füzyon, karbondioksit emisyonu üretmemesi ve nükleer atık ortaya çıkarmaması nedeniyle pak güç kategorisinde yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir