Geleceği iyileştiren mimarlar

Geçtiğimiz haftalarda, yalnızca Türkiye değil dünyanın dikkat çektiği sanat yatırımlarından biri olan İstanbul Çağdaş, tahminen de en ilgili, iştahlı genç konuklarını ağırladı. 50’ye yakın genç mimar adayı, yanlarında ustalarıyla birlikte stantları dolaştı, bilgi aldı.

İçlerinde İstanbul’u birinci sefer gören de vardı fakat asıl değerlisi hepsi 6 Şubat’takidepremlerin tesirini hâlâ yaşayan, kendine yeni bir yol çizmek için yürek arayan gençlerdi.

Yanlarında ustaları vardı diyorum zira bu gençler İstanbul Hür Mimarlar Derneği’nin himayesindeydi. Dernek üyeleri, birçok sivil toplum kuruluşunun yaptığı üzere sarsıntının çabucak akabinde uzmanlıklarını konuşturmak için bölgeye koştuklarında bu türlü bir proje hayaliyle geri dönmüşlerdi.

“Afet bölgesindeki mimarlık fakültesi öğrencilerine de de dokunmak boynumuzun borcu” diyerek İstanbul’daki dernek üyelerini ayağa kaldırdıklarını anlatıyor Dernek Başkanı Ali Hızıroğlu. “Genç meslektaşlarımıza nasıl yardımcı olabiliriz diye düşündük. Bir yandan hasar alan okullara dayanak verirken bir yandan da mimarlık fakültesi öğrencileri için neler yapabileceğimizi konuştuk. Ana amaç kırılan hayat döngüsünün devam ettiğini hatırlatacak bir iş yapmaktı” diye özetliyor projenin doğuş öyküsünü.

11+1 ÖMÜR DESTEĞİ

İSMD’nin projesi “11+1 Destek” ismini taşıyor. Özünde bir staj programı. Lider Ali Hızıroğlu “Kolay kolay stajyer alınmaz” diyerek mesleksel eleştirisini yaptıktan sonra şöyle devam ediyor: “Ama biz burada sarsıntı bölgesinden 16 üniversite ile temasa geçtik. Bölgede yalnızca geçen yıl 530 öğrenci mimarlık fakültelerine giriş yapmış. Hala okuyan binlerce öğrenci var. Buna bir de İstanbul’da okuyan bölge gençlerini dahil ettik. O nedenle ismi 11+1 oldu. Vakıf üniversitelerini de unutmadık. Üç ve dördüncü sınıf öğrencilerinden stajyer alacağımızı belirttik. Okullardan öğrenciler gönderildi. Projeye İstanbul’da 35 üyemiz katıldı. Hepsi birbirinden ünlü, bütün öğrencilerin tecrübe kazanmak isteyeceği şirketler. Bütün şirketlerin ortak kanısı stajın ötesinde bu gençlere hayatın devam ettiğini anlatmaktı.”

GELECEK YILLARDA DEVAM EDECEK

İlk etapta 50 öğrenci ile başlayan takviye programı, üye şirketlerin doğaçlama projeleriyle renklenmiş. Ali Hızıroğlu, olayın sıradan bir stajdan çıktığını söylüyor. Ar-Ge merkezlerine ziyaret,Paşabahçe üzere kıymetli gereç üreticileriyle buluşmalar, İstanbul’un dizaynda öne çıkan merkezlerinde etkinlikler aslında projeye sonradan eklenen işler olmuş.

Hızıroğlu, “Bütün üyeler farklı etkinliklerle bu tecrübesi sıradan bir stajın ötesine taşımak için uğraş gösterdi. Şu anda ikinci periyot stajyerler İstanbul’da. Daha sonra öteki periyotlar gelecek. Her stajyere 10 bin TL’lik kaynak veriliyor. Gelecek periyotta çok daha geniş bir kitlenin bize katılacağını düşünüyoruz. Hatta ilerleyen devirde bu öğrencilerle mimari müsabakalar, mükafatlar, yurtdışı eğitim fırsatları üzere projelerle farklı kapılar açacak işler de yapmak üzere şimdiden hazırlıklara başladık” diye anlatıyor planlarını.

Afet bölgesindeki devlet üniversitelerine her yıl yaklaşık 500 mimar adayı giriyor. Vakıf üniversiteleri de buna eklendiğinde yüzlerce genç, hayallerini gerçekleştirmek üzere üniversiteye kayıt yaptırıyor. Onları öne çıkaracak kapıları açmak değerli. Hele de yüzyılın afetini yaşadıktan sonra onlara tekrar hayal kurdurmak daha da kıymetli.

Gençleri başrole oturtan projelere bölgede daha çok gereksinim var. İstanbul’daki meslek örgütlerine öbür vilayetlerin de eklenmesini diliyoruz.

EV BAYANLARI KAHVE USTASI OLUYOR

İşkur ve Arabica Coffee House çok hoş bir işe imza atmış. Rastgele bir eğitim almamış, meslek sahibi olmayan konut bayanları 512 saatlik eğitimle barista sertifikası alıyorlar. Coffee House Yönetim Kurulu Lideri Mimar Elif Ülger Yalçın, şirketini yeni yatırdımlarla büyüteceklerini, bu bolculukta eğitim alan bayanları istihdam edeceklerini söylüyor. Yalçın, “Fabrika genişlerken bu kursta eğitim alıp başarılı olan bayanlara öncelik tanımayı hedefliyoruz. Birebir zamanda Millî Eğitim Bakanlığı ve diğer devlet kurumları ile yaptığımız işbirlikleri sayesinde baristalığın itibarlı bir meslek haline gelmesi için çalışmalarımızı yürütmeye devam ediyoruz” diye de amaçlarını özetliyor. Bayanlara açılan her kapı çok değerli.

YENİ DİJİTAL ÖĞRETMENLER BEKLENİYOR

ING Türkiye’nin, Habitat Derneği ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) işbirliğiyle gerçekleştirdiğiDijital Öğretmenler projesine müracaatlar devam ediyor. Proje ilkokul ve ortaokul öğretmenlerinin dijital okuryazarlık maharetleri edinmelerini hedefliyor. 2020’de pandemiyle birlikte başlayan proje ile bugüne kadar 6 bin öğretmene ulaşılmış. Yeni periyotta de 1000 öğretmene eğitim verilecek. 81 vilayetteki devlet okullarında çalışan ilkokul ve ortaokul öğretmenleri, 10 Eylül 2023 tarihine kadar projeye başvurabilecek. Yeni periyot müracaatlarında zelzele bölgesinde yer alan ve zelzeleden etkilenen öğretmenlere öncelik veriliyor. Projeye https://dijitalogretmenler.com/basvuru/üzerinden müracaat yapılabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir