HDP’li Ersoy’dan Bakan Yanık’a: Çocuk istismarı tam da siyasetin konusudur, şu ana kadarki politikalarınızın sonucudur!

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, “Çocuk istismarı tam da siyasetin hususudur. Bayana yönelik şiddet ve bayan cinayetleri de çocuğa yönelik istismar da politiktir” dedi.

Ersoy, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin 6 yaşında imam nikâhı ile evlendirilmesine ait yaptığı konuşmada, bayanlar olarak yaşananlar karşısında üzgün ve öfkeli olduklarını söyledi.

Ersoy, bu olaylar karşısında failleri cezalandırmak üzere harekete geçilmesi gerekirken, 4 gün boyunca Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık‘ın açıklama yapmadığını belirtti.

Günler sonra açıklama yapan Bakan Yanık’ın “Çocuk istismarı, çocuğa yönelik istismar olayları siyasetin konusu değildir” dediğini belirten Ersoy, “Çocuk istismarı tam da siyasetin hususudur. Bayan yönelik şiddet ve bayan cinayetleri de çocuğa yönelik istismar da politiktir. Şu ana kadarki politikalarınızın sonucudur. İstismar mağduru 6 yaşındaki kız çocuğunun kendisi ve çocukları için bir muhafaza kararı aldırdınız mı? Bütün bunları siyasi derken bunu yaptınız mı?” tabirlerini kullandı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ‘a yönelik de tenkitlerde bulunan Ersoy, 6 yaşındaki bir çocuğun imam nikahıyla evlendirilmesinin çocuğa yönelik istismar kabahati olup olmadığını sordu. Ersoy, “Adli tıp raporunu manipüle edenler kimlerdir? Bu bireyler tespit edilmiş midir?” diye konuştu. (AA) 

Bakan Yanık’tan Hiranur Vakfı’ndaki çocuk istismarı hakkında açıklama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir