IFJ: 2022’de 67 gazeteci öldürüldü

Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaş, Haiti’deki kaos ve Meksika’da cürüm örgütlerinin şiddet aksiyonları bu yıl vazifesi başında hayatını kaybeden gazetecilerin sayısının bir yıl evvelki yıla nazaran yüzde 30 artmasına neden oldu.

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) tarafından Cuma günü yayımlanan yeni bir rapora nazaran bu yıl 67 gazeteci ve medya çalışanı vazifesini yaparken hayatını yitirdi. Bu sayı gecen yıl 47 olarak tespit edilmişti. Geçen yıldan beri yüzde 43’lük bir artış yaşandı.

Türkiye mahpustaki gazeteci sayısında üçüncü sırada

Brüksel merkezli federasyon, çoğunluğu Türkiye, Myanmar ve Çin’de olmak üzere 375 gazetecinin de cezaevinde olduğunu belirtti. Çin’de 84, Myanmar’da 64, Türkiye’de 51 gazetecinin mahpusta olduğu kaydedildi. Geçen yıl mahpustaki toplam gazeteci sayısı 365 seviyesindeydi.

Görevi başında öldürülen medya çalışanlarının sayısındaki artış nedeniyle örgüt hükümetleri gazetecileri ve özgür basını korumak için somut adımlar atmaya çağırdı.

IFJ Genel Sekreteri Anthony Bellanger yaptığı yazılı açıklamada “Harekete geçilmemesi özgür enformasyon akışını baskı altına almaya çalışan ve başkanlarından hesap soranları zayıflatmak isteyenleri cesaretlendirecektir” dedi.

En fazla gazeteci Ukrayna savaşında vazife yaparken ömrünü yitirirken, 12 gazetecinin öldüğü ülke gazeteci vefatlarında birinci sırada yer aldı. Vefatlar daha çok savaşın birinci haftalarında gerçekleşti, lakin basın çalışanları çatışmalar nedeniyle hala risk altında.

IFJ: Meksika gazeteciler için en tehlikeli ülke

IFJ’ye nazaran Meksika’da kabahat örgütlerinin artan şiddet hareketleri ve Haiti’de kamu nizamının bozulması da gazeteci vefatlarındaki artışta başta gelen nedenler ortasında yer alıyor. Örgüt 2022’nin gazeteciler için Meksika’da “en ölümcül” yıllardan biri olduğunu belirtti. Meksika savaş bölgesi olmayıp da en fazla gazetecinin öldürüldüğü en tehlikeli ülke olarak görülüyor.

IFJ Pakistan’daki siyasi kriz esnasında bu yıl 5 gazetecinin öldüğünü kayıt altına alırken, Kolombiya ve Filipinlerde de gazetecileri tehlikeye karşı uyardı.

Ayrıca Al Jazeera muhabiri Sevimli Abu Akıle’nin bir Filistin mülteci kampından bildirirken vurulmasını da kınadı. Al Jazeera bu hafta Memleketler arası Ceza Mahkemesi’ne Tatlı’nın vefatının soruşturulması için resmen başvurdu.

Brüksel merkezli IFJ, dünyada 140’tan fazla ülkedeki sendikalar ve derneklere üye 600 bin medya çalışanını temsil ediyor. Rapor Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Günü arifesinde yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir