İngiltere’de 115 bin postane çalışanından iş bırakma eylemi

İngiltere’nin en değerli kuruluşlarından biri olan Royal Mail’de, 115 bine yakın çalışan ülkedeki enflasyon ve hayat maliyetlerini protesto etmek için iş bırakma aksiyonu düzenledi.

İngiltere hükümeti tarafından 2013’te özelleştirilen Royal Mail’de çalışma koşullarında ve maaşlarda düzenlemeler yapılmasını isteyen çalışanların 1 günlüğüne iş bırakma aksiyonu düzenlemesi düzensizliğe neden oldu. Ülke genelinde başlatılan harekete yaklaşık 115 bin Royal Mail çalışanı katılırken, Royal Mail olarak hizmet veren birçok postane kepenklerini indirdi. Para transferi ve devlet kurumlarına gönderilmesi gereken resmi evraklar üzere süreçleri kabul etmeyen Royal Mail, vatandaşları cadde ve sokaklarda bulunan posta kutularına yönlendirdi.

POSTA EMEKÇİLERİ KARARLI

Bugün hareketlerinin birincisini gerçekleştiren Royal Mail çalışanları, 31 Ağustos , 8 ve 9 Eylül tarihlerinde de grev yapacaklarını açıkladı. İrtibat Personelleri Sendikası (CWU) Genel Sekreteri Dave Ward gerçekleştirdiği konuşmada, “Posta personelleri hak ettikleri onurlu ve düzgün bir fiyat artışını sağlama konusunda kararlı. İşverenler, milyarlarca kar elde ederken, çalışanlarının besin bankalarını kullanmaya zorlandığı bir ülkede yaşamaya devam edemeyiz” dedi. Mart ayında açıklanan bilgilerde, Royal Mail’in 73 milyon sterlin şirket karı elde ettiği belirtilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir