İstanbul kadar güzel bir final olsun: Manchester City-Inter

Dünya futbolunda kulüpler bazından en büyük tertip olan UEFA Şampiyonlar Ligi’nde 2022-23 döneminin şampiyonu bugün İstanbul’da oynanacak finalde muhakkak olacak. 2005’te tekrar Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynanan ve futbol tarihine geçen 3-3’lük Milan-Liverpool finalinden tam 18 yıl sonra yeniden bir İngiliz ve İtalyan takımı İstanbul’da karşı karşıya gelecek. Milan’ın birinci yarısını 3-0 önde kapattığı maçta Liverpool evvel müsabakayı uzatmalara, sonra da penaltıları götürerek kupanın sahibi olmuştu.

Pep de Inzaghi de birinci peşinde

Bugün saat 22.00’de tüm dünyada nefesler bir kere daha tutulacak ve milyonlarca insanın gözü Manchester City ile İnter ortasındaki dev maç için İstanbul’da olacak. Polonyalı hakem Szymon Marciniak’ın yöneteceği maçta 2021’de finalde kaybeden, geçen sene yarı finalde elenen Pep Guardiola, City’ye birinci Devler Ligi zaferini yaşatmak için alana çıkacak. Daha evvel 3 defa kupaya uzanan Inter cephesinde ise Simone İnzaghi hem 13 yıllık hasreti gidermeye hem de bu muvaffakiyete ulaşan birinci İtalyan olmaya çalışacak.

Açılışta Burna Uzunluk ile Anitta sahne alacak

Brezilyalı süperstar Anitta ve Nijeryalı müzikçi Burna Uzunluk, Pepsi’nin sponsorluğunda sahneye çıkarak 2023 UEFA Şampiyonlar Ligi Finalinin açılışını yapacak isimler olacak.

0- Şampiyonlar Ligi finalinde bugün Inter ile karşılaşacak Manchester City, finale kadar çıktığı 12 maçta mağlubiyet yüzü görmedi. (7G, 5B)

1- Manchester City 2021’de finalde Chelsea’ye elenirken tarihinde birinci sefer Şampiyonlar Ligi şampiyonu olmak için bugün sahneye çıkacak.

3- Inter’in tarihinde 3 Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu bulunuyor. İtalyan takımı 1964, 1965 ve 2010’da dev tertipte doruğa çıktı.

8- Inter bu dönem kümelerden finale kadar Şampiyonlar Ligi’nde oynadığı 12 maçın 8’inde kalesini gole kapatmayı başardı.

UEFA toplamda kulüplere 2 milyar euro dağıtacak

Bu yıl kulüplere yapacağı ödemeleri net bir formda yayınlayan UEFA toplamda 2 milyar Euro üzere bir sayısı dağıtacak. Finali kazanan 20 milyon Euro’luk galibiyet priminin sahibi olurken toplamda 80-83 milyon Euro üzere bir sayısı da kasasına koyacak. İkincilik mükafatı ise 15.5 milyon Euro

Bir hayali gerçek kılmak için alana çıkacağız

Şampiyonlar Ligi şampiyonluğunu Barcelona’da hem oyuncu hem de teknik adam olarak yaşayan Manchester City Teknik Yöneticisi Pep Guardiola bugün alandan kupayla ayrılmak istediklerini söyledi. Bugün alana bir hayali gerçekleştirmek için çıkacaklarını belirten İspanyol çalıştırıcı “İyi bir oyun çıkarıp finali kazanmaya çalışacağız” halinde konuştu.

Her şeye hazırız, anahtar sözümüz birlikte olmak

Inter Teknik Yöneticisi Simone İnzaghi çok güçlü bir kadro olduklarını ve finalde ellerinden gelenin en uygununu yapmak istediklerini söyledi. İnzaghi “Her şeye hazırız. Anahtar sözümüz birlikte olmak. Oyuncuların konsantrasyonunu kaybetmemesi çok değerli. Maç uzunluğu o yürekle oynamalıyız. Taraftarımız için kadromdan ekstra efor bekliyorum” diye konuştu.

Atatürk Olimpiyat Stadı bugün full çekecek

72 bin kişilik Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynanacak maç için iki finalist ekibe 20’şer bin bilet ayrıldı. Biletler büyük ilgi görürken dev maçı izlemek isteyenler karaborsada astronomik sayılar ödüyor.

İstanbul’un simgeleri final topunda

Adidas’ın final için tasarladığı top külliyen İstanbul’a simgeliyor. Topun üzerinde farklı desendeki 3 yıldız Fatih Sultan Mehmet, 15 Temmuz Şehitler ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü temsil ediyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir