Kayseri Kocasinan’da 5’inci Bağ Bozumu ve Pekmez Şenliği

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Vatandaşlarla birlikte pekmez kaynatan Kayseri’nin Kocasinan Belediye Lideri Ahmet Çolakbayrakdar, Kayseri’nin yöresel eserlerini tanıtmak, kültürel mirasını yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak için ağır çaba ettiklerini söyledi.

Emmiler Mahallesi’nde vatandaşlarla bir ortaya gelen Lider Çolakbayrakdar’a belediye meclis üyeleri eşlik etti. Mahalle sakinlerinin ağır ilgisiyle karşılaşan Lider Çolakbayrakdar, mahallelerin kültürlerini de müdafaaya çaba ettiklerine dikkat çekerek, “Öncelikle bereketli olsun. Rabbim, bu birliğimizi beraberliğimizi daim etsin. Bağ bozumu ve pekmez kaynatma üzere hoşlukları ve kültürlerimizi yaşatmaya çalışıyoruz. İstiyoruz ki; jenerasyonlar uzunluğu bize ulaşan yöresel tatlarımız devam ettirilsin ve üretilen yöresel eserler hem kentimizde hem de ülkemizde daha çok bilinsin ve daha çok tanınsın. Bu kültürümüzü bizden sonraki jenerasyonlara aktarabilmek için düzenlediğimiz etkinliğimizde en kıymetlisi de birlik ve beraberliktir. Düzenlenen bu etkinliklerle birlik ve beraberlik içerisinde dostluklarımızı pekiştirerek, ortak kıymetlerimizi artırarak, bir ve bir arada olduğumuz vakit ne kadar daha güçlü olabileceğimizi göstermekteyiz” tabirlerini kullandı.

Emmiler Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği Lideri Şevki Dursun ise “Bu yıl beşincisini düzenlemiş olduğumuz bağ bozumu pekmez kaynatma şenliğine katılan hemşehrilerime teşekkür ediyorum. Birlik ve beraberlik içerisinde çalışıyoruz. Hizmetlerinden ötürü Liderimiz Sayın Ahmet Çolakbayrakdar’a teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Mahalle Muhtarı Bekir Karaca da kültürel mirasın yaşatılmasında katkı sağlayan Lider Çolakbayrakdar’a teşekkür ederek, plaket takdim etti.

Konuşmaların akabinde pekmez kaynatan hanımlardan bilgi alan Lider Çolakbayrakdar, Kayseri’nin yöresel eserlerini tanıtmak ve markalaştırmak için uğraşlarının devam edeceğini kelamlarına ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir