Kılıçdaroğlu’ndan zincir market açıklaması: Devlet yönetiminde acziyet olduğu için suçlu bulmaları lazım

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, zincir marketlerle ilgili tartışmalar için “Devlet idaresinde bir acziyet olduğu için bir hatalı bulmaları lazım. Madem zincir marketler fiyatları yükseltiyor buna Rekabet Kurumu’nun bakması gerekir. Şayet fiyatlar artıyorsa ceza kesersiniz. Siz bunları yapmıyorsunuz 3 firma var, bilhassa 1 firmaya saldırıyorsunuz” dedi.

Enflasyon nedeniyle bütçe sayılarının tutmadığı belirten Kılıçdaroğlu, “Bütçe daha parlamentoya geldikten bir müddet sonra sayıların kıymetini kaybettiğini görüyorsunuz. Bu türlü bir enflasyonun olduğu ortamda öbür bir şey mümkün değil. Önümüzdeki aylarda bütçeye yeni ekler yapmak zorunda kalacaklar” formunda konuştu.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Karar TV’de Elif Çakır ve Taha Akyol’un programında gündemi kıymetlendirdi.

TBMM’deki bütçe görüşmelerinde AK Parti Bursa Milletvekili Zafer Işık’ın GÜZEL Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs’e yumruk atması ve Örs’ün ağır bakıma alınması hakkında konuşan Kılıçdaroğlu, “Parlamentoda vakit zaman gerginlikler oluyor ancak bir mühlet sonra sükunet oluyordu. Bu sefer farklı bir şey oldu. AK Partili vekil parmağına muşta üzere taktığı yüzükle saldırdı. En azından özür lisana fakat bunu da yapmadı. Bu türlü bir ortam 21. yüzyıla yakışmıyor. Bu cürüm üstü hali gerektiren bir olay. Savcıların çabucak harekete geçmesi gerekiyordu” tabirlerini kullandı.

‘CUMHURBAŞKANI HAZIRLADIĞI BÜTÇEYİ SAVUNMALI’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bütçe görüşmelerine katılmamasını eleştiren Kılıçdaroğlu, “Yasayı değiştirerek cumhurbaşkanının bütçeyi savunmasını kaldırdılar. Yerine yardımcısı geliyor artık. Kendi bütçesini kendisinin savunması gerekiyor. Ortaya şöyle garip bir durum çıkıyor: Atanmış birisi Meclis kürsüsüne gelip seçilmiş bir vekile en ağır hakaretleri edebiliyor. Bir cumhurbaşkanı hazırladığı bütçeyi parlamentoya getirip savunmalı. Bu bütçenin vatandaşa ne getirdiğini anlatmalı, halka umut vermeli. Ancak bunlar artık eskide kaldı. Arbede var dövüş var artık. Evvelce nitelikli tartışmalar olurdu” dedi.

‘ÖNÜMÜZDEKİ AYLARDA BÜTÇEYE YENİ EKLER YAPACAKLAR’

2023 bütçesini kıymetlendiren Kılıçdaroğlu, “Bütçe daha parlamentoya geldikten bir müddet sonra sayıların pahasını kaybettiğini görüyorsunuz. Bu türlü bir enflasyonun olduğu ortamda diğer bir şey mümkün değil. Önümüzdeki aylarda bütçeye yeni ekler yapmak zorunda kalacaklar. Geçtiğimiz aylarda evvelki bütçe için bunu yapmışlardı” diye konuştu.

“İkili bir yapı var devlette, bir saray bürokrasisi ve bakan bürokrasisi” diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Yukarda alınan kararlar aşağıya yansırken ya tam yansımıyor yahut eksik yansıyor. Garip bir devlet yapısı ortaya çıktı. O nedenle bütçeler halka umut vermiyor artık. Ülkede enflasyon çok fazla bu nedenle, ‘Acaba taban fiyatı yılda 4 kez yenileyelim mi?’ düşünmeye başladılar. 4 defa demelerinin nedeni de şu otoyollarda dolar bazında kontrat yapıldığından fiyatlar daima değişiyor. Taban fiyatı de bari 4 sefer düzenleyelim diye düşünüyorlar. Taban fiyatın belirli sayısı aşması halinde orta ölçekli şirketlere ağır yükler gelecek. Bu nedenle minimum fiyatın vergi dışında tutulması lazım.”

‘ESKİDEN CHP HATALI DERLERDİ ARTIK DİYEMİYORLAR’

Zincir marketlerin fahiş fiyat uyguladığı tartışmalarına değinen Kılıçdaroğlu, “Temel Bey’in (Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu) hoş bir tanımlaması oldu. ‘Ülkenin 3 harfli sorunu aslında iktidar’ demişti. Devlet idaresinde bir acziyet olduğu için bir hatalı bulmaları lazım. Evvelce daima CHP hatalı derlerdi. Artık onu da diyemiyorlar. Madem bu zincir marketler fiyatları yükseltiyor buna Rekabet Kurumu’nun bakması gerekir. Şayet fiyatlar artıyorsa ceza kesersiniz. Buna kimse itiraz etmez. Siz bunları yapmıyorsunuz 3 firma var bilhassa bir firmaya saldırıyorsunuz. Bunlar hakikat değil” tabirlerini kullandı.

‘ÜRETİCİ VE TÜKETİCİ FİYAT ENDEKSİ ORTASINDA UÇURUM VAR’

Enflasyonun yüksek olduğuna dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Üretici fiyat endeksiyle tüketici fiyat endeksi ortasında uçurum var. Üretici maliyeti çok yüksek, yüzde 100’ün üzerinde. Sonuçta üreten kişi üzerine kâr ekleyip bunu yansıtmak zorunda. Fiyatlar mecburen yükselecek. Hayatın gerçeği fiyatın düşmediğini markette pazarda göreceksiniz” dedi.

‘MERKEZ BANKASI KANUNLARA UYMUYOR’

Merkez Bankası’nın kanunlara uymamakla suçlayan Kemal Kılıçdaroğlu, “Fiyat İstikrar Komitesi kurdular. Ne oldu? Hiçbir fiyatın düştüğünü gördünüz mü? Peynir fiyatı birinci defa et fiyatını geçti. Şunu kabul edelim Türkiye öngörülebilir bir anlayışla yönetilmiyor. Günübirlik kararlar alınıyor. Merkez Bankası’nın misyonu enflasyonu önlemek lakin kanunlara uymuyor. Faizi düşürdük diyorlar yüzde 9’la kimse faizle kredi alabiliyor mu? Birinci sefer ödenen faizler borcu aştı. Borç 100 liraysa faizi 110 lira oldu. Bu türlü garip bir tabloyla karşı karşıyayız” formunda konuştu.

‘ERDOĞAN, BAŞÖRTÜSÜNÜ İSTİSMAR ETME YOLUNU SEÇTİ’

AK Parti’nin başörtüsü için anayasa teklifine, kendi tekliflerine uyması halinde takviye vereceklerini lisana getiren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Önce hazırladıkları teklifi görmemiz lazım. İçinde öbür hususlar var mı yok mu bunlara bakacağız. Bayanın kılık kıyafetiyle siyaset uğraşmamalı. Biz siyasetin istismar etmemesi için kanun teklifi verdik. Onlar anayasa teklifi verelim dediler. Getirdikleri anayasa teklifini göreceğiz. Evvel kendi içimizde gelen teklife bakacağız. İlla karşı çıkalım biçiminde hareket etmiyoruz. Biz sorunu Türkiye’nin gündeminden çıkarmak istiyoruz. O yapay sıkıntıdan Türkiye’yi çıkarmak istiyoruz. Erdoğan bizim teklifimizin üzerine anayasa çıkışıyla gelerek, tekrar başörtüsünü istismar etme yolunu seçti. Ben eminim ki bu teklifin içinde bir değil birkaç unsur olacak. Erdoğan ben nasıl bunu siyasete gereç yaparım diye düşünüyordur. Kaç unsur geleceğini bilmiyoruz. Geldikten sonra ona nazaran karar vereceğiz. Bizim yasal teklifimize karşıt düşmüyorsa altına imza atarız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir