‘Kurban Bayramı’nda, doluluk oranları yüzde 100’e yaklaştı’

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Lideri ve TÜROFED Lider Yardımcısı Mehmet İşler, Kurban Bayramı tatili ve turizmle ilgili açıklamalarda bulundu. 2022’nin turizmde tüm vakitlerin rekorlarının kırıldığı yıl olarak tarihe geçtiğini, rezervasyon bilgilerinin 2023’ün de bu rekorların yenileneceği bir yıl olacağını gösterdiğini belirten İşler, “Özellikle geçen yılın mayıs ayına nazaran Türkiye’de yüzde 16 artış lakin birinci 5 ayına nazaran ise yüzde 24 fazla bir artışla döneme başladık. Bu 2023 yılının, 2022’den ve 2019’dan daha âlâ olacağının büyük bir göstergesi. Burada en değerli pazarlarımız Rusya ve Almanya, yeniden peş peşe birinci 2 sırayı paylaşıyorlar. Ancak görünen o ki rezervasyon akışı bundan sonra, hem sarsıntı, hem seçim, hem de imtihanlardan sonra, havaların da süratli ısınmasıyla devam edecek. Yıl sonunda 60 milyon turist, 55 milyar girdi amacını yakalayacağız üzere görünüyor. Bu, Türk turizm tarihinin tüm vakitlerinin en yeterli yılı olarak yerini alacaktır. Geçen sene 55 milyon turistten 45 milyar dolar girdi elde edilmişti” dedi.

‘TURİZMCİ İKİLİ BAYRAM YAŞIYOR’

“Bayram rahmetiyle geliyor” diyen İşler, kelamlarına şöyle devam etti:

“Özellikle tatilin 9 güne çıkarılmasından ve herkesin planlama yapmasından ötürü turizm bölümünde olumlu bir tesir yarattı. Turizmciler bunu olumlu karşıladı. Bilhassa bu 9 gün içerisindeki rezervasyonlarda, ortada, 5’er günlük bir ağırlaşma görüyoruz. Bu 5 gün çok ağır. Kimi yerlerde birinci 5 gün, kimi yerlerde son 5 güne gerçek bir pik nokta görüyoruz. Ancak şu bir gerçek ki, tatilin 9 gün olmasının bir diğer yararı da bilhassa kentlerden çıkışlarla dönüşlerde, erken yahut daha geç yola çıkılarak, trafiğin rahatlamasına sebebiyet vermesi. 9 günlük tatil hem turizmciye hem de trafiğe yaradı. Turizmci ikili bayram yaşıyor diyebiliriz.”

İÇ TURİZMDE EGE’YE RAĞBET

İç turizmde en çok istek gören bölgenin Ege Bölgesi olduğunu kaydeden İşler, “Çünkü Ege, herkese hitap eden bir eser yelpazesine sahip. Ege’nin, bilhassa ömür usulü, çok büyük bir çekim gücü oluşturuyor. Deniz kenarında gece saatlerine kadar canlı bir hayatı olan hayat usulü, iç pazardaki yerli turistten çok istek ve talep gören bir eser olarak karşımıza çıkıyor. Burada İzmirlinin ömür usulünün yanı sıra herkese hitap eden eser yelpazesi de Ege’nin çekim ve cazibe gücünü arttırıyor. Diyebiliriz ki 1000 liraya da 1000 euroya (28 bin lira) da herkesin konaklayabilme imkanı, kalabilecekleri yerler var. Ege, bu açıdan, bu güçlü çeşitliliğinden ötürü da iç pazarda büyük talep görmektedir” dedi.

‘İTALYA’DAN YÜZDE 75 REZERVASYON ARTIŞI VAR’

İşler, açıklamasının devamında, “Seçim öncesine kadar ağır giden rezervasyon akışı seçimden sonra olağana dönmeye başladı. Bilhassa 2 ana pazarımız olan Almanya ve Rusya’daki rezervasyon akışları artmaya başladı. Lakin bir farklı özellik var. Akdeniz Bölgesi’nde tıpkı çanakta olduğumuz İtalya’nın 2023 yılı oda rezervasyonlarının artışı dikkat çekiyor. Geçen yıla oranla İtalyan turistte yüzde 75 artış var. Bu mevzuda da turizm pazarındaki çeşitliliğimizi yavaş yavaş arttırıyoruz. Bağımlı olduğumuz 2 ana pazarın dışında başka pazarlarda da yeni artışlara başladık. ‘2023 yılı tüm vakitlerin en âlâ yılı olacak’ diye, biz şu anda gayemizi koymuşken, bayram da son derece bereketli geçecek üzere görünüyor. Kurban Bayramı’nda çabucak hemen doluluk oranları yüzde 100’e yaklaştı. ‘Last minute’ dediğimiz son dakika satışlarıyla şu an süratli bir satış grafiği görüyoruz. Bu yüzde 100 doluluklar içinde çabucak hemen her bölgemizde son yerler için vatandaşlarımız rezervasyonlarını yaptırıyorlar diyebiliriz” diye konuştu.

İşler, tatilcilere mağduriyet yaşamamaları için resmi ve TÜRSAB’a kayıtlı acentelerden hizmet almaları konusunda da ihtarda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir